Глобалният недостиг на чипове продължава да предизвиква хаос почти във всяка една индустрия, включително автомобилната, където големите компаниите търпят най-големи загуби. А прогнозите са доста лоши, като експертите очакват, че кризата ще продължи поне до 2023 година.
Още: Половин година след като Русия пусна в продажба електрическата си "Лада" само 1 човек я е купил
Още: Китайски автомобили, както и BMW и VW, са частично забранени в Европа
През първото тримесечие на 2021 година загубите на производителите са около 1,4 млн единици, а през второто - 2,6 млн. Очакванията са през следващите две тримесечия те да бъдат от 3 до 5 млн, в зависимост от сценария на развитие на кризата. Това означава, че за цялата година ще бъдат произведени около 7 млн коли по-малко от планираното.
Най-съществени загуби през първата половина на 2021 година понасят Ford (спад с над 700 000 единици), Stellantis (марките Chrysler, Citroen, Dodge, Fiat, Jeep и др. - спад с 600 000 единици) и Renault-Nissan-Mitsubishi (спад с над 415 000 единици).
Проблемът с чиповете започна в началото на 2020 година, когато пандемията от коронавирус накара все повече хора да работят дистанционно. Това увеличи продажбите на компютри и смартфони, като очакванията са през тази есен дефицитът на тези основни детайли да се увеличи значително. Причината е началото на учебната година, когато потреблението на битова електроника са увеличава, а също така и Новогодишните празници.
Още: Можете ли да спестите пари, като изключите климатика и другите системи в колата си?
Още: Най-важните аксесоари за мотористи
Все повече компании инвестират в производството на чипове, като някои от тях, като Intel , планират да произвеждат полупроводници, специално насочени към автомобилния пазар. Друг електронен гигант - Xiaomi, също се насочва в тази посока, но и нейните прогнози не са обнадеждаващия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Камери за средна скорост: Къде, кога и какви глоби ни грозят
Още: 10 акта за превишена скорост от София до Бургас: Възможно ли е?
Според Ричард Барнет, изпълнителен директор на фирмата за анализи на индустрията - Supplyframe, глобалната криза с чипове няма да приключи твърде скоро. Той също смята, че липсата на полупроводници ще продължи до 2023 година, което означава, че автомобилните производители може да бъдат принудени да продължат борбата поне още две години.
Недостигът и възстановяването на доставките най-вероятно ще се редуват на периоди. Например, пристигането на новото поколение iPhone се очаква да повлияе на всички индустрии, тъй като заводите ще работят денонощно върху изграждането на необходимите чипове за Apple, която обикновено е един от най -големите клиенти и е известна със строгия контрол на доставките.
Още: Какво да правим при замръзване на вратите на кола?
Още: Направиха предпазен колан, който се адаптира към теглото