Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Концернът Volkswagen показа електрическото си бъдеще

19 април 2017, 09:30 часа • 4037 прочитания

Най-големият автомобилен производител в света – Volkswagen Group, предприе доста необичаен ход, като на автосалона в Шанхай представи цели 3 концептуални модела, задвижвани с електричество. Трите автомобила са разработки на различни компании – Volkswagen, Skoda и Audi, като показват пътя на развитие, който концернът смята да поеме в близко бъдеще.

За Skoda показаният в Китай купеобразен кросоувър с името Vision E е първият изцяло електрически модел в историята ва марката. Той предлага отварящи се едни срещу други врати, които са свързани с предните седалки. При отваряне на вратите, креслата автоматично се обръщат, за да осигурят по-удобно влизане на шофьора и неговия спътник.



Кросоувърът е изграден на платформата на Volkswagen – MEB, която ще бъде използвана за всички бъдещи електромобили на концерна. Крос-купето на чехите е оборудвана с два електромотора, осигуряващи мощност от 306 к.с., и комплект литиево-йонни батерии, поставени под пода. Ускорението от 0 до 100 км/ч при Vision E отнема едва 6 секунди. Максималната скорост е 180 км/ч, а пробегът с едно зареждане – 500 км.



Автомобилът е оборудван още с автопилот, система за индукционно зареждане на акумулаторите, функция за автоматично паркиране и система за следене на умората на водача. При нея се измерва сърдечния ритъм на шофьора и той получава предупреждение за евентуална опасност. Ако има опасност от сърдечен удар, автомобилът сам поема управлението и се свързва със съответните служби.

На свой ред компанията Volkswagen показа трети модел от серията електрически автомобили I.D.,чието представяне стартира през миналата година. Това е купеобразният кросоувър I.D. Crozz, който е получил салон с 4 места и система за автономно придвижване. Преди него немците представиха хечбек и миниван, които също са изградени на платформата MEB.



Както и при хечбека I.D., задните врати на I.D. Crozz се отварят в обратна посока на предните, които са в традиционен стил. При кросоувъра също отсъстват централните стойки на каросерията. Новост за модела е панорамният покрив с интегрирана LED-подсветка, чиято интензивност може да се управлява с жестове.

В салона напълно отсъстват познатите бутони и превключватели. Основна роля в него играе 10,2-инчов тъч-скрийн на мултимедийния комплекс и цифров приборен панел с диагонал 5,8 инча. Сензорни панели има и на вратите, а водачът разполага с проекционен дисплей от ново поколение.



При включване на системата за автопилот воланът се прибира в предния панел. Едновременно с това се активират лазерни скенери, разположени на покрива, които изучават всичко, случващо се около автомобила. Променя се и режимът на работа на светодиодната оптика.

Задвижването на i.D.Crozz е идентично с това на Skoda Vision E - два електрически мотора с мощност 306 к.с., като по-мощният – този с 201 к.с., е поставен на задната ос. Разпределението на масата е 48:52 в полза на задните колела. Максималната скорост достига 180 км/ч. Под капака са поставени литиево-йонни батерии с капацитет 81 кВт/ч, които осигуряват пробег от 500 км. Те могат да се зареждат до 80% за 30 минути от 150-киловатова зарядна станция.



Третият подобен модел, представен в Шанхай, е Audi e-tron Sportback. Той прилича по останалите два заради формата си, като също е кросоувър в стил „купе”, но същевременно е и доста различен. Прототипът е изграден на платформана MQB на Volkswagen, тъй като разработката му стартира още преди шасито MEB да бъде завършено.



Задвижването на крос-купета на Audi се осъществява от 3 електромотора, които развиват мощност от 435 к. Агрегатът обаче е оборудван със система, позволяваща за период от 10 секунди електромобилът да получи допълнителни 68 к.с. и така да достигне 503 к.с.



Трите електромотора на e-tron Sportback се зареждат от батерии с капацитет 95 кВт/ч. Ускорението от 0 до 100 км/ч при кросоувъра отнема 4,5 секунди, а пробегът с едно зареждане е около 500 км.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес