Съвременните автомобили са оборудвани с различни електронни системи, които са отговорни за избягване на сблъсък, разпознаване на пътни знаци и коригиране на траекторията на движение. Шофьорите на тези превозни средства могат да се отпуснат и да свикнат с факта, че напредналите технологии поемат някои от задачите в процеса на шофиране.
Въпреки това, при дъждовни условия, някои от електронните компоненти в колата може да спрат да работят, което оставя шофьорите без напреднали технологии. Пример за подобно нещо е автоматичната система за аварийно спиране, която работи отлично при ясно време, но при дъжд ефективността й намалява значително.
Същата ситуация се наблюдава при неблагоприятни метеорологични условия и със системата за задържане на автомобила в лентата, тъй като замърсените камери просто спират да „виждат" пътната маркировка. Основната трудност е, че тези електронни системи разчитат на информация от сензори, радари и камери. Някои превозни средства са оборудвани и с лазерни скенери за измерване на разстояние.
Всички тези устройства обаче са много зависими от метеорологичните условия. Например, функционирането на адаптивния круиз-контрол е силно зависимо от дъжда, тъй като радарните и сонарните сигнали могат да бъдат отразени не само от реални препятствия, но и от водни капки.
Съвременните полуавтономни системи за управление също могат да се повредят, тълкувайки мъглата или отблясъците като препятствия. Ако шофьорите разчитат на авангардна технология при неблагоприятни метеорологични условия, съществува риск от инциденти. Ето защо в страни с променливо време, като Русия, шофьорите винаги трябва да бъдат нащрек.