Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво не можете да правите с колата си в студено време

09 декември 2024, 15:50 часа • 2262 прочитания

Експлоатацията на превозно средство в мразовито време изисква специални грижи, за да се избегнат неочаквани повреди и сериозни повреди на важни компоненти. Експерти от портала njcar идентифицира няколко често срещани зимни грешки, които могат да доведат до скъпи ремонти и непланирано посещение в автосервиз.

Не доливайте масло на студено

Една от най-честите грешки е незабавното стартиране на стартера веднага след включване на запалването. При ниски температури е важно да изчакате 3-5 секунди, докато всички ненужни индикатори на таблото изгаснат. Това време е необходимо, така че бордовият компютър да има време да калибрира подаването на гориво за студен старт, като минимизира натоварването на системата.

Друга често срещана грешка, особено сред собствениците на автомобили с ръчна скоростна кутия, е пренебрегването на необходимостта от натискане на съединителя при потегляне. Без това действие стартерът трябва да работи не само с двигателя, но и с трансмисията, което при студени условия значително увеличава натоварването, което води до риск от повреда на агрегатите.

Още: Какво е добре да имате в колата през зимата

Задържането на ключа в позиция START за дълго време или многократните опити за стартиране на двигателя с натиснат газ също са неприемливи. Това може да доведе до наводняване на запалителните свещи с гориво и да причини проблеми със стартирането на двигателя. Препоръчително е да не държите стартера включен повече от 10 секунди и да не се опитвате да запалите колата повече от 3-4 пъти подред. Ако двигателят не стартира, важно е да не губите време в безплодни опити, а незабавно да потърсите причината за неизправността.

Когато двигателят стартира, много шофьори погрешно смятат, че трябва да загреят двигателя за 10-15 минути. За съвременните автомобили обаче са достатъчни само 2-3 минути работа на празен ход. След това можете да започнете да шофирате, но е важно да избягвате увеличаване на скоростта над 2000-2500 оборота в минута, за да дадете възможност на двигателя плавно да влезе в работен режим.

Вдигането на чистачките през зимата е по-опасно, отколкото полезно

Освен това не забравяйте за трансмисията, която се загрява само по време на шофиране. Първите няколко километра след като започнете да шофирате в студа, не трябва да ускорявате рязко, така че автоматичната трансмисия да влезе в режим на работа.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес