На пръв поглед един незначителен детайл, какъвто е капачката на разширителния резервоар на системата за охлаждане на двигателя, често се подценява от шофьорите. Въпреки това, дефект в този уж незначителен елемент може да доведе до сериозни проблеми.
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Защо не трябва да използваме вода вместо антифриз?
Капачката на разширителния съд не е просто пластмасова част, която предотвратява изтичането на антифриз. Неговите важни функции са свързани с два вградени клапана - предпазен и входящ (вакум). Предпазният клапан изпълнява функцията за освобождаване на излишното налягане в охладителната система. При стартиране на студен двигател той остава затворен, уплътнява системата и позволява на двигателя да се загрее, създавайки необходимото налягане в охладителната система.
От друга страна, всмукателният клапан изпълнява обратната функция, като „всмуква“ въздух. Това е необходимо, за да се компенсира намаляването на обема на антифриза, когато двигателят се охлади и системата не е под налягане. Входящият вентил предотвратява образуването на вакум в системата.
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
Още: Какви опасности крие използването на нискокачествен антифриз
Ако вакумният клапан не работи правилно, атмосферното налягане започва да влияе на системата и въздухът може да изтече през тръбните връзки в антифриза. Това може да причини образуването на въздушни джобове в охладителната система и да доведе до течове в тръбите. Това може също да причини повреда на разширителния съд или изтичане на главния радиатор или сърцевината на нагревателя и съответно да причини прегряване на двигателя.
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
Кипенето на антифриз поради дефектна капачка е доста често срещан проблем. Това се случва, когато капачката не е в състояние да поддържа необходимото налягане в охладителната система или не може да го освободи. Една от най-сериозните заплахи за двигателя в такива случаи е възможното изгаряне на гарнитурата на главата на цилиндъра, което изисква сериозен ремонт на двигателя.
Още: На колкото време се сменя антифриза
Още: Знаете ли какво точно означават цифрите на гумите?
Още: Кои са най-безопасните автомобили на 2024 година?
Проверката на състоянието на капака е доста проста. Сутрин, когато двигателят е още студен, отворете капака и внимателно проверете всички тръби. Ако изглеждат компресирани, това показва проблем с вакумния клапан. Препоръчително е да смените капака с нов.
Проверката на функционалността на предпазния клапан се извършва по следния начин: стартирайте двигателя и изчакайте, докато достигне работна температура. След това започнете много внимателно да развиете капачката на разширителния резервоар. Ако чуете съскащ звук, придружен от излизане на въздух, това означава, че предпазният клапан работи нормално.