През 1965 г. новата серия Kadett B заменя предшественика си, Kadett A. Наследникът на първия следвоенен Kadett е с 18 сантиметра по-дълъг, надвишавайки четири метра и се предлага в три версии на каросерията при пазарното представяне: като седан с две и четири врати, разбира се отново като комби CarAvan и като шикозно купе. Модерната стилистика на последното е вдъхновена от фастбек модели като Chevrolet Chevelle от САЩ. Трите вентилационни отвора в задната колонка влизат в аналите на автомобилната история: известни като „хриле“ в купетата те са особено ценен дизайнерски елемент.
В съответствие с общия спортен дух на дизайна, мощността е увеличена с 5 к.с. Четирицилиндровият мотор е с работен обем 1078 см3 и разполага с 45 к.с. На разположение е и 1,1-литров агрегат S с повишена степен на сгъстяване и мощност 55 к.с. Към него през 1966 г. се присъединява и версия с двукамерен карбуратор на късоходовия вариант с 60 к.с. Върхови агрегат става четирицилиндровият 1.9 с 90 к.с. – въведен през 1967 г. за рали версията на Kadett B и произхождащ от Rekord C. Този мотор се използва и в Opel Olympia, един доста добре оборудван модел в своя премиум вариант, който се отличава от Kadett с визуални елементи като лайстни на решетката, заграждащи предната част. В допълнение към класическата четиристепенна трансмисия, от 1968 Kadett се предлага и с тристепенна автоматична предавателна кутия, нещо което е необичайно за този клас по това време. Необичайна е и 12 волтовата електрическа система на компактния модел произвеждан в Бохум – конкурентите от Кьолн, Волфсбург и Мюнхен все още трябва да се задоволяват с 6 волтова бордова система.
Kadett B има моментален успех, като още през първата година над 105 000 бройки напускат завода. Докато в днешни дни около 60% от компактните модели са версии комби, по това време делът на CarAvan е едва около 17%. Успехът далеч надхвърля границите на Германия, като 50% от годишното производство се изнася.
Много преди VW да се насочи към GTI класа, Rallye Kadett представен през 1966 г. става предшественикът на всички компактни спортни модели. Впечатляващото купе с матов черен преден капак се предлага с версия с двукамерен карбуратор на 1.1 литровия мотор с 60 к.с., а от 1967 г. дори с 1.9-литров мотор. Между другото черният матов капак не е някаква дизайнерска прищявка, а има за цел да предотврати отразяването на силните слънчеви лъчи и заслепяването на водача – проблем, който е идентифициран именно по това време в ралитата. Със спортните си приспособления и изключителните динамични качества, Rallye Kadett е отлична база за аматьорски спортове. Най-голямата му победа идва през 1967 г, когато екипът Ламбарт/Вогт става победител в класа си на Рали Монте Карло. Колко популярен и успешен Rallye Kadett е в моторните спортове може да се разбере и от статистиките от 1968 г.: в общо 238 събития този модел се сдобива с 222 победи в класа, както и с 345 златни и 287 сребърни медала.