Британският производител Jaguar Land Rover създаде нова технология за сензорен екран в автомобила, която ще се окаже много полезна в условията на коронавирусната епидемия. Това е беконтактен сензорен дисплей (тъч-скрийн), в чиято разработка е участвал и екип от Университета Кеймбридж.
Самото наименование на технологията е оксиморон, защото всеки сензорен екран би трябвало да означава, че управлението става с докосване. Именно така обаче в компанията са нарекли технологията, която засега е само експериментално устройство. Неговите създатели смятат, че то ще осигури допълнителна защита от бактерии и вируси в условия на пандемията от Covid-19, а също така ще помага на шофьорите, да не се отвличат от пътя по време на движение.
Учените от Кембридж са помогнали на британския автомобилен производител за разработката на технологията, която вече е патентована. В нейната основа е изкуствен интелект, който работи с датчици, за да може да предскаже в коя точка на екрана се готви да постави пръста си ползвателят. В случая няма никакво значение какво има изобразено на дисплея – навигация, управление на климатика или мултимедийната система..
При всички варианти докосването работи без физически контакт с повърхността, като от JLR са направили не само лабораторни тестове, а и изпитания в реални условия на пътя. Инженерите са категорични, че новата технология облекчава взаимодействието на водача със сензорния екран на 50%. От компанията твърдят, че този метод решава проблемите с вибрациите, които обикновено затрудняват използването на тъч-скрийн екраните.
Новият вариант на интерфейса – човек-машина, е напълно завършен и се намира на стадий „готов за серийно производство“, като може да бъде интегриран във вече съществуващите системи с интегрирани в тях дисплеи. Засега обаче не се съобщават срокове, в които той ще се появи на пазара.