Китайският концерн Great Wall иска да произвежда автомобили в Европа в бъдеще и ще избира между няколко държави за новия си завод на континента. Както е известно, компанията разполагаше с фабрика край Ловеч, в която се сглобяваха няколко модела. Въпреки това, България не е сред обсъжданите дестинации за новото съоръжение.
„Провинциите в Източна Германия са вариант, но има и други възможности. В момента правим анализ на потенциалните места, като важна роля за избора ще играе и това къде и защо други китайски производители са създали своите европейски локации“, коментира Сянджун Менг, президент на Great Wall Motor Europe, цитиран от германското издание Automobilwoche.
Според информациите до момента, като алтернатива се разглеждат и Унгария или Чехия. Китайската компания за батерии CATL вече се установи в Германия, но Унгария също често е обект на китайски инвестиции, като същата компания строи завод в Дебрецен. Там се намира и фабриката на китайският производител на клетки и партньор на BMW - Eve Energy,.
В същия град BMW изгражда завод за чисто електрически автомобили, а Mercedes вече произвежда модела си EQB в Кечкемет и преоборудва завода за други електрически превозни средства. Твърди се също, че и Samsung SDI има планове за производство на цилиндрични клетки в Унгария, където са се установили и множество азиатски доставчици на батерии. Компанията SK On също произвежда батерийни клетки в Унгария, а BYD сглобява в страната своите електрически автобуси.
В случая с Great Wall все още не е ясно дали концернът иска да построи изцяло нова фабрика или да закупи готово предприятие, което да трансформира. Китайците вече са получили редица оферти за закупуване на заводи, където съществуващите производители искат да прекратят дейност.
Great Wall също планира да произвежда електрически автомобили в Тайланд от следващата година. Китайският концерн вече има завод там, а сега финализира планове за нов завод за батерии в Тайланд. Съобщава се също, че китайският автомобилен производител планира да отвори завод в Бразилия през следващата година, който ще произвежда изключително електрифицирани превозни средства.