Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейски производители искат по-високи мита за колите от Китай

19 октомври 2022, 14:56 часа • 2602 прочитания

Китайските производители на автомобили трябва да подлежат на същите тарифи, когато изнасят колите си за Европа, с които се сблъскват европейските марки, когато изпращат колите си в Китай. Това обяви главният изпълнителен директор на концерна Stellantis - Карлос Таварес.

Още: BMW уволни служители, продавали коли в Русия

Още: Защо опитните шофьори носят сапун за пране в колата си?

„Много просто, трябва да поискаме от Европейския съюз да наложи същите условия в Европа за китайските производители, при които ние, западните производители, се конкурираме в Китай“, коментира Таварес пред журналисти в кулоарите на автомобилното изложение в Париж тази седмица.

Шефът на Stellantisс допълва, че китайските марки трябва да плащат мита от 10% за внос на автомобили в Европейския съюз, докато европейските производители на автомобили плащат мита между 15 и 25% внос на произведени в Европа автомобили в Китай.

Китайски марки като BYD, MG на SAIC, Great Wall и Polestar вече се налагат в Европа със своите конкурентни електрически превозни средства, които се предлагат на по-ниска цена. Към момента брандовете от Китай представляват 5% от пазара на електрически превозни средства в Европа, се казва доклад, публикуван в понеделник от екологичната лобистка група Transport & Environment.

Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно

Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?

Таварес каза още, че китайските автомобилни производители могат да се установят в Европа, като продават колите си на загуба по време на началните етапи на навлизането им в региона. Той допълни: „Европейският пазар е широко отворен за китайците и ние не знаем дали тяхната стратегия е да грабнат пазарен дял на загуба и да увеличат цената си по-късно“.

Най-голямото предизвикателство за производителите на оригинално оборудване, които пускат нови електрически превозни средства с батерии (BEV), са нарастващите разходи за суровини, които влияят върху паритета на разходите спрямо превозните средства с традиционно задвижване. Таварес е повдигнал въпроса пред френския президент Еманюел Макрон, който посети изложението.

„Президентът Макрон разбира това, но трябва да има по-голям фронт [от Европейския съюз], за да кажем, че приветстваме китайците в Европа, но само ако те се конкурират с нас по същите правила“, казва още Таварес.

На свой ред Макрон призова за реформа на субсидиите за електрически превозни средства, за да защити по-добре европейските производители на автомобили от външна конкуренция. Френският президент реагира не само на дисбаланса в тарифите между Европа и Китай, но и на неотдавнашните планове на САЩ да въведат данъчни кредити за производителите на автомобили, които произвеждат компоненти за EV, като батерии, в САЩ.

Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки

Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби

„Американците купуват американско и следват много агресивна стратегия на държавна помощ. Китайците си затварят пазара. Ние не можем да бъдем единствената зона, най-добродетелната по отношение на климата, която счита, че няма европейски предпочитания“, коментира Макрон.

Планът за повишаване на тарифите върху вноса от Китай може да не бъде одобрен от Германия, чиито производители на автомобили са тясно свързани с тези в азиатската държава и все още държат значителен пазарен дял. Повишаването на митата може да се разглежда като провокативен ход в Китай, където клиентите показаха, че реагират бързо на предполагаеми атаки чрез бойкотиране на чужди марки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес