От началото на 2024 година до 31 юли в България са издадени 1 824 496 екостикера. Държавата обаче няма правомощия да регулира евентуалното оскъпвяване заради екостикерите на годишните технически прегледи – цената им се определя на пазарен принцип. Това заявява служебният транспортен министър Георги Гвоздейков. Той уточнява в отговор на въпроси на депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров, че "оборудването за персонализиране и четене на знаците за периодичен технически преглед с електронен чип е предоставено безвъзмездно на контролно-техническите пунктове".
Още: 6 предмета в автомобила, които могат да убият
Още: Land Rover ще участва в рали „Дакар“ с Defender
Още: Съд: Екостикерите на автомобилите трябва да отпаднат
Колко помагат екостикерите за чистотата на въздуха?
Транспортното министерство не събира и не разполага с данни за нивата на замърсяване на въздуха в българските градове преди и след въвеждане на екостикерите, става ясно от отговора на Гвоздейков. Съответно, не може да каже коректно колко са помогнали екостикерите.
Служеният транспортен министър напомня, че в някои градове има забрана по-замърсяващи автомобили да влизат най-вече в центъра. Имало и видеонаблюдение, което да помага да се осъществява контрол на забраната – обаче като е лошо времето, като е зацапан номерът на колата/превозното средство, ставало много трудно. Затова и екостикерът е чудесно средство и помага – може да се идентифицира превозното средство от 14 местра при скорост до 140 км/ч.
Още: За какво да внимавате, когато избирате употребяван електромобил
Още: Lamborghini продаде уникален автомобил за умопомрачителна сума
Още: Експерти: Екостикерите ще доведат до по-чист въздух
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да увеличите мощността на двигателя само с ключ за свещи
Още: Как да се справите със замръзнала капачка на резервоара
Източник: Народно събрание