Новите автомобили на известни марки, закупени през последните няколко години, се оказват двойно по-некачествени от тези, закупени през 2010 г. И в бъдеще ситуацията само ще се влошава. До този извод са стигнали изследователи от Съединените щати, които също са оценили автомобилни марки въз основа на тяхната надеждност, класирайки ги от по-високо към по-нискокачествени автомобили.
Всяка година Американският център за потребителски изследвания J. D. Power публикува собствен анализ на качеството на нови марки автомобили. Той се базира на броя повреди, възникнали в 100 нови автомобила през първите три месеца от тяхната експлоатация. Проучването е събрало подробен опит на 93 380 купувачи на автомобили, произведени през 2023 г. Анкетата се състояла от 223 въпроса, обхващащи всички аспекти на шофирането.
След като анализирали отговорите, изследователите стигнали до извода, че броят на проблемите, свързани с шофирането на нови автомобили, е два пъти по-висок в сравнение с 2010 г. Експертите са убедени, че ситуацията само ще се влоши в бъдеще. И тъй като разполагат с данни за всички предходни години, те успели да оценят и динамиката на възникване на неизправностите на автомобилите.
Още: Фалира компанията, която искаше да прави електромобили в Ловеч
Оказва се, че средният показател за всички марки автомобили през последните 12 години се разпределя по следния начин: 43 процента от проблемите възникват през първите три месеца на шофиране, 57 процента – през следващите 33 месеца. Въпреки че има разлики между марките автомобили, изследователите са разбрали, че като цяло динамиката е в посока на влошено качество.
Източник: Христо Петров
Учените също оценили марките автомобили от по-ниско към по-висококачествени. На първо място се оказала марката Lexus – смятана за най-надеждния автомобил, а на последно – Land Rover. Второ място заема Porsche, трето – Bulck, четвърто – Toyota, пето и шесто – съответно Chevrolet и Kia. В шестицата най-лоши, освен Land Rover, се озовали Chrysler, Volvo, Jeep, Volkswagen и Audi. Mazda, Infiniti, Nissan, Mercedes-Benz и GMC се оказали в средата на списъка. Изследователите не разполагат с данни за всички марки автомобили – само 29 са включени в рейтинга.
Експертите смятат, че влошаването на качеството на автомобилите отчасти се дължи на пандемията и възникналите във връзка с това кадрови и други проблеми, които се отразяват като снежна топка на производствения процес. В крайна сметка колите се състоят от хиляди части, всяка от които може да бъде произведена на напълно различни места. Това създава проблеми с качеството на готовия продукт.
Освен от пандемията процесът на производство на автомобили е засегнат от внедряването на нови, все още неутвърдени технологии, появили се през последните години. Затова изследователите съветват хората, които планират да купуват употребявани автомобили, да обърнат внимание на техния рейтинг.
Още: 77% от автомобилите в България са много стари - защо?