За рестарта на АЕЦ „Белене“ ще бъде необходимо ново одобрение от Европейския съюз, въпреки твърденията на правителството, че това няма да се наложи. Това заяви в ефира на предаването „Тази сутрин“ по bTV адвокат Албена Белянова и допълни, че е изпратила въпроси за проекта към ЕС, след като е забелязала несъответствия в провеждането на процедурата.
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Припомняме, че миналата седмица стана ясно, че руската „Росатом“, френската компания „Фраматом“ и американската „Дженерал електрикс“ обединяват силите си в консорциум и ще участват с обща оферта в процедурата, обявена от българското правителство и Националната електрическа компания за строителството на АЕЦ „Белене“.
„Условията на процедурата са много спорни, начинът на оценка е много мъглив и субективен. Липсва информация както за референдума, проведен през 2013 г., така и че решението на Министерски съвет се обжалва пред съда“, каза още юристът.
Експертът по ядрена енергетика проф. Георги Касчиев от своя страна уточни, че одобрението на Европейската комисия на нотификацията за проекта от 2007 г. вече не е в сила.
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
„На г-жа Петкова (енергийният министър Теменужка Петкова - бел. ред.) също ѝ е обяснено, че тази нотификация е невалидна. Въпреки това тя продължава да заблуждава правителството, народните представители и потенциалните инвеститори, че всичко е наред“, каза още Касчиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Според адв. Белянова тези пропуски обричат проекта и той няма да се реализира. „Това не е първият случай, при който информация се представя невярно от министър Петкова - по абсолютно манипулативен начин. Същото беше положението при наказателната процедура срещу България по газовото дело“, каза още адв. Белянова.
Темата продължава и в тези материали.