Кризата е огромен стрестест за много системи, каза вицепремиерът Томислав Дончев пред БНТ. Българското общество и икономика не могат да останат безкрайно дълго в карантинен режим, допълни той и подчерта, че всеки ден се правят анализи. Най-злощастният сценарий, в който можем да изпаднем, е, ако окуражени от добрите резултати свалим мерките прекалено рано и вирусът ни удари силно:
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
„Това би означавало, че сме нанесли двойна щета“, каза той и подчерта, че свалянето на мерките срещу коронавируса ще се случва „плавно, поетапно“.
Запитан какъв дял от икономиката работи в настоящото извънредно положение, Дончев отговори, че точните данни е трудно да се дадат, но изтъкна, че работят "около 55-60%".
„Кризата се отразява различно на всички. Има цели сектори, които са замръзнали в момента. Други обаче имат шансове и възможности. Някои дори значително разширяват производството си“.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Българската икономика е изключително експортно ориентирана, подчерта Дончев и предрече „допълнителни шансове“ за страната ни в дългосрочен план. Засега няма яснота какви ще бъдат "афтършоковете" след кризата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Стойността на безвъзмездните мерки, отпускани от държавата е "поне 2 милиарда лева", каза той в дебат с Крум Зарков от БСП.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 24 април
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго