Писмо относно Корпоративна търговска банка (КТБ) до служебния премиер Огнян Герджиков, служебния финансов министър Кирил Ананиев и президента Румен Радев изпрати партия "Да, България". Писмото е подписано от бившия правосъден министър Христо Иванов и с него се иска да бъде направена обстойна публична проверка на дейността на синдиците на КТБ - заради "риска от вторично ограбване на активите ѝ".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Иванов припомня, че назначението на г-н Радослав Миленков за председател на УС на Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите в банките (ФГВГБ) беше сред първите, извършени от премиера Бойко Борисов през ноември 2014 г. "Под ръководството на г-н Миленков и синдиците, информацията за КТБ беше ограничена до спорадични отговори на депутатски въпроси и няколко публикации на разследващи журналисти. Те засилват опасенията, че се извършва преразпределяне на активи на фалиралата банка на тъмно - централата на КТБ и множество други недвижими имоти, най-голямата фирма за търговия с електроника "Техномаркет", печатницата на медийната група на г-н Пеевски и др. Продължават опитите за придобиването на военния завод "Дунарит", пише в писмото.
"Българската държава изтегли мостов кредит от 3 млрд. лева през ноември 2014 г., с който започна изплащането на гарантираните влогове в КТБ. По информации в медиите обаче, синдиците са събрали едва около 3%-4% от първоначалните активи на КТБ. Затова българските граждани имат право да бъдат информирани за начина, по който се извършва събирането на активите на фалиралата банка", смятат Иванов и "Да, България".
Огласени бяха факти, че един от назначените в КТБ синдици - Кристи Маринова, е обслужвала счетоводно адвокат Момчил Мондешки (бел. ред. - Мондешки нашумя и покрай аферата "Яневагейт"), осъждан за измама и обсебване, а в същото време активи, заложени в КТБ, стигат до този адвокат, изтъква Христо Иванов в писмото. Затова той и партията му искат пълна ревизия на дейността на синдиците в КТБ, ако има нарушения, те да бъдат публично оповестени, синдиците и ръководството на ФГВГБ да бъдат осовободени, както и да бъде съобщено какво са правили за събиране на масата по несъстоятелността на фалиралата банка. "Да, България" иска конкретни отговори на следните въпроси:
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
1. Колко е очакваната загуба за Фонда от фалита на КТБ?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
2. Колко години потребителите на финансови услуги ще я изплащат - чрез вноските, които търговските банки са задължени да отчисляват във ФГВГБ?
Вчера (30 януари), разследващият сайт "Биволъ" публикува позиция във Facebook, в която твърди, че от президентството е отказан достъп до стенограмата от заседанието при Росен Плевнелиев през 2014 година, на което се обсъждаше и възможността за банкова ваканция. В Брюксел Румен Радев отговори на въпрос на "Клуб Z" дали ще даде стенограмата с обяснението, че още не се е запознал с темата и ще реши след като го стори.