Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Статистика: Бизнесът в България изглежда много затънал

28 май 2020, 07:37 часа • 2931 прочитания

57,6% от фирмите в България са отчели намаление на приходите от продажби на стоки и услуги през април в сравнение с март. За 32,1% от тях не е имало промяна в приходите и само 9,2% са отчели увеличение. Това гласят данни от специална анкета на НСИ, направена сред 3770 фирми, предаде в. "24 часа".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Всъщност нещата изглеждат и още по-зле, защото в същата анкета на НСИ, но с въпрос за приходите през март спрямо февруари, 53,5% от анкетираните казаха, че имат спад спрямо февруари т.е. на месечна база.

Най-голям спад на приходите през април отчитат в сектора на културата, спорта и развлеченията - 67,9% от фирмите в него имат намалели в сравнение с март приходи. Строителството и търговията с недвижими имоти са по-добре - съответно 43,2 и 42,1% от фирмите в тези сектори се оплакват от намалели приходи. Те обаче бяха ударени много сериозно през март.

През април като цяло бизнесът чувства малко по-голям оптимизъм по отношение на запазването на дейността на фирмите в сравнение с предния месец. През март 73% от мениджърите са предвиждали да могат да запазят персонала си непроменен, докато през април така смятат 80% от тях. Преди месец 25% от фирмите са се готвели да правят съкращения, докато сега това възнамеряват да направят само 17% от тях.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Много силно обаче е ударен традиционен за България сектор - производството на рози.

Необрани масиви с маслодайна роза останаха в Пловдивския и Пазарджишкия регион. Реколтата е богата, но стопаните са отчаяни, тъй като изкупната цена падна на 1,50 за килограм, т.е. 1 лев по-малко на годишна база, макар че и това не е абсолютно точно. Розоварните изкупуват продукцията по 2 лева за килограм розов цвят, но само ако имат предварителен договор с тях. Ако нямат, цената пада на 1,50-1,60 лв. Тази година собствениците на градини плащат на берачите по 80 ст. за килограм, миналата година даваха по 1 лев. 

Собствениците на розови градини не получават веднага парите си, а оставят банкова сметка. Когато дестилериите платят на изкупвачите, те ще преведат средствата на производителите.

Зара Клисурова председател на Националния съюз на производителите на етеричномаслени култури, казва, че ще се срещне със земеделския министър Десислава Танева и с председателя на парламентарната комисия по земеделие Мария Белова. След това Клисурова ще търси среща и със социалния министър Деница Сачева. Идеята ѝ е парите за социалните помощи да се обвържат с работа в селското стопанство така, че хората от борсите да участват реално в кампаниите като розобера.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: "Бразилия за втори път с най-много случаи на коронавирус на дневна база в света, в Южна Корея нещата се усложняват"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес