Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Срив на износа на ток през 2016 г.

05 януари 2017, 07:14 часа • 1328 прочитания

С близо 40 процента е намалял износът на електроенергия от България през 2016 г. в сравнение с предходната година, сочат оперативните данни на "Електроенергийния системен оператор". Според тях е намаляло и производството на ток като цяло, съществен спад при водните електроцентрали, но значителен ръст при мощностите на биомаса.

Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия

Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)

Статистиката сочи, че през миналата година са произведени малко над 45 млн. мегаватачаса, докато година по-рано продукцията е била над 49 млн. МВтч и това е спад от 8.27 процента. При базовите централи производството е намаляло с 6.13% от 39.9 млн. МВтч на 37.4 млн. МВтч през 2016 г.

Износът на ток се е сринал с 39.1 на сто и е възлизал на 6.4 млн. МВтч, докато през 2015 година е бил за 10.5 млн. МВтч. и бе отчетен ръст от около 10 процента. Тенденцията за рязко намаление на износа на електроенергия започна още в първите месеци на 2016 г. За първото тримесечие бе отчетен спад на експортираните количества с 53 на сто и намаление на цените на електроенергията зад граница с около 15-20 на сто. Една от причините за този спад са големите количества евтина енергия, търгувана от Норвегия и Швеция. Другата – сериозният спад в цената на природния газ, което накара много страни като Италия да пуснат в действие газовите си централи. Това допълнително наводнява пазара с евтина енергия, а поради девалвация на турската лира намалява и износът към южната ни съседка Турция - една от основните дестинации за българската електроенергия, отчетоха тогава от ЕСО.

При потреблението в страната през 2016 г. обаче се констатира лек ръст от 0.16 процента.

Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия

Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ

Преносният оператор отчита спад на произведената енергия от възобновяемите енергийни източници с 2.73 на сто, но при поетото от разпределителните мрежи производство на зелен ток има ръст от 2.77 процента. По-съществено е намалението при вятърните централи, присъединени към преносната мрежа – 5.7 на сто, докато при слънчевите има лек ръст от 0.15 процента, предаде Mediapool.

Спад от 26 на сто има и при производството на ток от хидроцентралите. Истински бум на производството обаче има при тока от биомаса, отдаден в резапределителните мрежи – 49.83 на сто спрямо 2015 г. Ръстът при преносната мрежа на тока от биомаса е близо 11 процента.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес