България няма намерение да променя структурата на Енергийния холдинг под чиято шапка влизат газовите дружества „Булгаргаз” и „Булгатрансгаз”. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от bTV.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Според Европейската комисия тази структура създава предпоставки за държавен монопол и ограничаване достъпа на други компании до газовата инфраструктура. Това е причината на страната ни да бъде наложена санкция от 77 милиона евро. Според министъра на енергетиката обаче операторите отговарят изцяло на европейските правила.
„Това, което ЕК настояваше да се направи, е не защото е нарушено европейското законодателство със ситуирането на нашите два оператора, а защото Комисията смята, че е налице риск по отношение на достъпа на трети страни до тази инфраструктура, това са съмнения на Комисията”, уточни Петкова. България прави опити 3 години и не успяхме да стигнем до споразумение, отбеляза още министърът.
По-рано днес беше обсъдена и финалната процедура, която ще отговори има ли интерес към преноса на природен газ от турската до сръбската граница на страната ни.
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
При положителен резултат, „Булгарстрансгаз” ще започне изграждане на липсващата инфраструктура от Сърбия до Турция, която ще струва 2,8 милиарда лева. Маршрутът се припокрива с евентуалното трасе на „Турски поток” през България и е част от проекта за газов хъб „Балкан”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър разкри как Франция се е спасила от масово спиране на тока
Още: Пълен обрат с цената на петрола заради търговската война
Томислав Дончев
В хода на преговорите с Европейската комисия българската страна предложи десетки варианти за реорганизация на газовите дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, заявява и вицепремиерът Томислав Дончев по време на днешното правителствено заседание, става ясно от стенограмата с адрес "Дондуков" 1.
Още: Стабилност и обновление в управлението на OTP Bank
Още: Ето кои са най-големите износители на алкохол в Европейския съюз
Дончев подчертава, че в рамките на продължилите три години преговори по проблема, страната ни е предложила различни мерки, но предложението на ЕК собствеността на „Булгартрансгаз“ да бъде сменена чрез продажба на мажоритарен дял, е неприемливо. „Миналата година парламентът ни забрани да постигаме споразумение с Европейската комисия. Естествено, никой от правителството не би се споразумял за продажба на мажоритарен дял“, казва още вицепремиерът.
По думите му Комисията се е съобразила с аргументите срещу налагането на максималния размер на глобата, който може да достигне 320 млн. евро, и тя в крайна сметка е намалена до 77 млн. евро.