Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова: България няма да променя структурата на енергийния холдинг

19 декември 2018, 15:30 часа • 1154 прочитания

България няма намерение да променя структурата на Енергийния холдинг под чиято шапка влизат газовите дружества „Булгаргаз” и „Булгатрансгаз”. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от bTV.

Още: Обрат с цената на петрола заради Иракски Кюрдистан

Още: ББР отново ще бъде партньор на държавата при санирането

Според Европейската комисия тази структура създава предпоставки за държавен монопол и ограничаване достъпа на други компании до газовата инфраструктура. Това е причината на страната ни да бъде наложена санкция от 77 милиона евро. Според министъра на енергетиката обаче операторите отговарят изцяло на европейските правила.

„Това, което ЕК настояваше да се направи, е не защото е нарушено европейското законодателство със ситуирането на нашите два оператора, а защото Комисията смята, че е налице риск по отношение на достъпа на трети страни до тази инфраструктура, това са съмнения на Комисията”, уточни Петкова. България прави опити 3 години и не успяхме да стигнем до споразумение, отбеляза още министърът.

По-рано днес беше обсъдена и финалната процедура, която ще отговори има ли интерес към преноса на природен газ от турската до сръбската граница на страната ни.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

При положителен резултат, „Булгарстрансгаз” ще започне изграждане на липсващата инфраструктура от Сърбия до Турция, която ще струва 2,8 милиарда лева. Маршрутът се припокрива с евентуалното трасе на „Турски поток” през България и е част от проекта за газов хъб „Балкан”.

Томислав Дончев

В хода на преговорите с Европейската комисия българската страна предложи десетки варианти за реорганизация на газовите дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, заявява и вицепремиерът Томислав Дончев по време на днешното правителствено заседание, става ясно от стенограмата с адрес "Дондуков" 1.

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Дончев подчертава, че в рамките на продължилите три години преговори по проблема, страната ни е предложила различни мерки, но предложението на ЕК собствеността на „Булгартрансгаз“ да бъде сменена чрез продажба на мажоритарен дял, е неприемливо. „Миналата година парламентът ни забрани да постигаме споразумение с Европейската комисия. Естествено, никой от правителството не би се споразумял за продажба на мажоритарен дял“, казва още вицепремиерът.

По думите му Комисията се е съобразила с аргументите срещу налагането на максималния размер на глобата, който може да достигне 320 млн. евро, и тя в крайна сметка е намалена до 77 млн. евро.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес