Нетният износ на аграрни стоки от България възлиза на 636.4 млн. евро към края на първото полугодие на тази година. Това е ръст от 31.8% спрямо същия период на миналата година, сочат предварителните данни на Министерството на земеделието, храните и горите.
Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен
Още: Кой ще определя цените на тока от 1 юли у нас?
Информацията беше представена от земеделския заместник-министър Георги Събев в рамките на научната конференция „Земеделие и снабдяване с храни: пазари и политики“, става ясно от съобщение на пресцентъра на ведомството. Събев изрази надежда темпът на растеж да се запази и в следващите месеци, което ще бъде показател за плавно излизане от постепидемичните икономически последици.
„Много е важно българските производители на селскостопанска продукция и храни да продължат да подобряват своята конкурентоспособност, използвайки възможностите на мерките от Програмата за развитие на селските райони и Фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство от Националния план за възстановяване и устойчивост“, посочи още земеделският заместник-министър.
По думите му, стабилното развитие на аграрния отрасъл е свързано с преодоляването на редица глобални предизвикателства. Събев уточни, че това са климатичните промени, намаляване на разхищението от храни, както и зеленият пакт. Той изтъкна, че за справянето с тях е необходима правилната симбиоза между науката, държавата, неправителствения сектор и бизнеса. „Диалогът между всички нас е в основата на успешното решение и усилията, които полагаме в тази посока“, каза още заместник-министърът.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Брутната добавена стойност в отрасъл „Селско, горско и рибно стопанство” за 2020 г. възлиза на над 4 млрд. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си