Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На ниво "комисия" в парламента измислиха нов начин за отлагане на т.нар. закон за горивата

29 януари 2019, 19:45 часа • 4788 прочитания

След близо 4 часа дебати парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции отхвърли предложението на правителството за отсрочка с 6 месеца на спорния закон за горивата, но намери начин да отсрочи реалното му влизане в действие, без да нарушава Конституцията - като удължи срока за издаване на Наредбата към закона. Новият срок за наредбата, която и сега е готова, както уверява икономическият министър Емил Караниколов, е "до 6 месеца от влизане в сила на закона", който е в сила от вчера, 28 януари.

Докато няма наредба няма да има и санкции по закона. Санкциите и регистрационният режим се регламентират именно в наредбата и ако се удължи срока за издаването ѝ, санкции няма да се прилагат, поясни икономическият министър Емил Караниколов.

В четвъртък, 31 януари, текстовете влизат в пленарна зала.

На ниво комисия бяха приети и текстове, с които отпадат изискванията за обезпечения и уставен капитал на малките играчи. Става въпрос за искането да има поне 20 000 лева гаранция за бензиностанция, 1 млн. лева (в брой или като стойност на активи) за търговци, съхраняващи и транспортиращи горива, 10 000 собствени бутилки газ за съхранение плюс 3 000 лева за всяка цистерна течно гориво. Всички тези ограничения бяха приети със самия закон още през лятото на миналата година, а сега предложението за отпадане на ограниченията е на ДПС, като то беше широко подкрепено.

"Да има уставен капитал в размер на 1 млн. лв, съответно 20 000 лв., а за лице, което няма уставен капитал – да има активи в размер не по-малък от съответни суми" гласи предложението на ДПС като презумцията им е, че „всеки може да няма уставен капитал, но вероятно има активи на тази стойност“.

Не всички дружества имат изискания уставен капитал, което допълнително ще натовари бизнеса, а мантрата, която повтаря министър Караниколов е, че се опитваме да облекчим бизнеса. Това означава, че ако оставим сега действащия текст би следвало тези дружества, които нямат такъв уставен капитал, да правят нови дружествени събрания, да променят уставния капитал, да внасят промени в Търговския регистър, което допълнително ще натовари бизнеса, а и тези разходи допълнително ще бъдат калкулирани в себестойността и стойността на крайния продукт, от което ще губи потребителят, аргументираха предложението депутати от ДПС.

Изискването за представяне на банкова гаранция при регистрация на малка бензиностанция да отпадне, предложи още ДПС с аргумента, че тази гаранция ще оскъпи предлагания продукт и потребителят ще бъде потърпевш. С мнозинство комисията реши да отпадне изискваното обезпечение от 20 000 лв. за всички обекти, занимаващи се с търговия на горива на дребно, обяви председателят ѝ и депутат от "Обединени патриоти" Емил Димитров. "Няма 20 000 лв. Вписвате се безплатно всички превозвачи в България. Искаме само 3 документа – застраховка, АДР (сертификат за компетентност за транспортиране на опасни товари) и средство за правоуправление (на превозното средство)", подчерта той специално на вниманието на присъстващия на заседанието Симо Симов, говорител на т.нар. "български жълти жилетки" - Националното сдружение на търговците и превозвачи на горива.

Възприети бяха и предложенията на Минно-геоложката камара, която имаше остри критики към текстове в закона.

Не се знае обаче какво ще се случи в пленарната зала, защото между първо и второ четене не би трябвало да се гледат текстове, които са извън предметния обхват на законопроекта по вносител. Реално в предметния обхват са само предложението за отлагане на действието на наредбата и това за отлагането на влизането в сила на закона. "Всичко останало, извън тези два параграфа е извън предметния обхват на закона, освен ако комисията не реши нещо различно или ако пленарна зала реши друго", коментира зам.-председателят на комисията Християн Митев, депутат от "Обединени патриоти".

В заседанието на комисията участваха и представители на едрия бизнес, включително председателят на Българската петролна и газова асоциация Валентин Златев, и на дребния бизнес, също работодателски и браншови организации и депутати от други комисии, особено активен от които беше председателят на парламентарната правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов.

Бурни сблъсъци предизвикваха текстовете и позициите на участниците, често се стигаше до объркване дори за това кой е вносителят на поправките и какво всъщност се приема.

Когато законодателството не е наред, това говори за некомпетентност и вината е на управляващата коалиция – на ГЕРБ и Патриотите, заяви Драгомир Стойнев от БСП. Той изрази и подозрение дали пък нарочно не се направи тази безизходица - "за малките търговци имаше добри предложения, които бяха отхвърлени в зала на първо четене, а сега - еквилибристика да замажем гафа!" Да не би да няма контрабанда при горивата, попита още той и продължи с подозренията: "Когато се саботира влизането в сила на този законопроект, явно някой иска да се облагодетелства".

"Кое налага 6 месеца отлагане? Виждаме, че когато министърът се активизира и когато започне диалог един проблем може да бъде решен за няколко седмици. Какво се случва в тази страна за 6 месеца? Какво ще стане след 6 месеца?", настойчиво попита заседаващите Стойнев и побърза сам да отговори: "Ми колеги, ще има избори. Факт."

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес