Въпреки нашето желание, не можахме да съберем достатъчно солидни доказателства, за да докажем, че на пазара на горива на дребно в България има картел. Това призна КЗК на специална пресконференция днес (31 март).
Още: Правителството с мерак за още половин милиард евро: Изпратихме официално искане за промяна в НПВУ
Още: Без разрешение: Държавен доклад сочи кой е строил по АМ "Хемус"
За да разплете "мистерията", Actualno.com зададе няколко въпроса на членовета на комисията как така се получи точно така. Ето какви бяха питанията и какво ни отговориха от КЗК.
Уплашихте ли се, че представените доказателства в рамките на 110 страници от производството няма да издържат пред съда и не е ли доказателство за възможен картел точният цитат от приложен имейл на г-н Румен Желязков, директор на „НИС Петрол“: "Основният ценообразуващ фактор са цените на горивата"?
КЗК: Става въпрос за олигополен пазар и за уеднаквяване на цените. При условията на олигополния пазар участниците нямат свободата да определят различни цени от цената на пазарния лидер (бел. ред. - за пазарен лидер специално на пазара на едро беше посочен „Лукойл“) и да имат собствена автономна политика.
Още: Калифорния ще съди Тръмп заради митата
Още: Първи коментар от Украйна за оборудването на АЕЦ "Белене"
Защо участниците нямат тази свобода? Какво им пречи?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Покрива ли България критерия за ценова стабилност: Последни данни от Евростат
Още: Яйцата на Великден: Ново поскъпване. Внасяме масово бели от Украйна
КЗК: Защото ще бъдат извадени от пазара. Има обективни икономически данни, които посочват как се формира цената. Това са акцизи, ставки, ДДС, производствена цена и т.н. Компаниите не могат да излязат извън цената, която е зададена от пазарния лидер.
Как не могат, като има хора, които в момента продават с по 10% по-ниско (бел. ред. - Веселин Марешки)?
КЗК: Ценовият паралелизъм не представлява съгласуваност в посока на картел. Въпреки нашето желание, не можахме да съберем такива доказателства, че заради обмяната на търговска информация има реални действия от икономическите контрагенти.
Още: Китайската икономика поднесе изненада
Още: Тръмп заплаши Китай с увеличение на митата с още 100% отгоре
Как обясниха от КЗК, че ще следят дали бензиностанциите не си говорят и не правят "ценови паралелизъм" - дочетете в Expert.bg