Парното и топлата вода няма да поскъпват от април, обеща председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов.
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
"Повишение на цената на природния газ под 5 процента не дава никакво нормативно основание Комисията за енергийно и водно регулиране да променя цената както на топлинната енергия, така и на високоефективната енергия, произвеждана по комбиниран начин", заяви той.
Освен това Комисията за енергийно и водно регулиране е готова да предостави резултатите от проверките на електроразпределителните дружества, в това число и на ЧЕЗ- България, съобщи Иванов, след като в парламента беше създадена временно анкетна комисия за проучване на фактите около приватизацията и предвидената продажба на ЧЕЗ- България.
Дружествата са проверени и миналата година, преди регулаторът да определи цените, посочи той пред БНР.
Още: "Денят на освобождението": Тръмп обеща невиждани мита, но те могат да сринат американската икономика
Още: Драстична промяна: КЕВР утвърди цената на природния газ за април
"Проверихме в каква степен през първите две години на регулаторния период трите разпределителни дружества изпълняват своята инвестиционна програма. Оказа се, че изпълнението е между 65 и 70 процента, поради което ние намалихме исканията на тези разпределителни дружества за следващата, трета година от регулаторния период. По тази причина реално нямаше увеличение нито на цената за достъп, нито на цената за пренос от тези дружества", заяви председателят на КЕВР.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Втората най-голяма въглищна централа у нас спира - без съкращения, но и без визия за бъдещето
Още: Какви са най-търсените жилища в София: Изненадващи данни
Преди дни той коментира и опасенията, че цената на тока може да се вдигне заради продажбата на българския бизнес на ЧЕЗ.
„Сделката по никакъв начин няма да е причина за поскъпване. Сключването на такава сделка, независимо кой е купувачът, по никакъв начин не влия върху цената на електроенергията. Тя се определя по ясна методика. В случая няма никакъв ценообразуващ елемент, свързан с прехвърляне на акции”, подчерта Иванов.