Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ирония заради "Дунарит": Щяло да има забрана за "интересни" за Пеевски фирми да си плащат заемите

31 август 2017, 14:35 часа • 12272 прочитания

Светкавичното изплащане на цели 50 млн. лева дългове от страна на ръководството на русенското оръжейно предприятие "Дунарит" предизвика дискусии в социалната мрежа Facebook и повдигна доста въпроси. На първо място – през цялото време ли предприятието е имало възможност да го стори и ако е било така, защо не го е направило по-рано.

В свое официално писмо Съветът на директорите на "Дунарит" посочва, че заводът е платил на Държавната консолидационна компания (ДКК) предсрочно, като благодари на министъра на икономиката Емил Караниколов, който успял да осигури изкупуване на дълговете на "Дунарит" и те са отишли в ДКК. По този повод във Facebook адвокат Стела Николова иронично коментира, че след като с изплащането на дълга "Дунарит" не е позволил държавата да стане пръв кредитор на предприятието, правосъдният министър Цецка Цачева обмисля нов закон, с който да забрани на фирми и компании, които са "интересни" на депутата от ДПС Делян Пеевски, да си плащат дълговете.

Иронията на Николова стои като черешка на тортата, която представлява кашата около "Дунарит". Достатъчно е да сравним крайно различните тези на министъра на икономиката и на Съвета на директорите на „Дунарит“. Вчера (30 август) Караниколов заяви, че "Дунарит" има 67 млн. лева задължения, които са станали изискуеми през месец май тази година. Икономическият министър обаче каза и, че за кредитите към КТБ на "Дунарит" държавата е платила 40 млн. лева. Днес, 31 август, Съветът на директорите на "Дунарит" обяви, че заводът е платил 50 млн. лева на ДКК. "С цел да не се спекулира в публичното пространство с намеренията на правителството, мениджмънтът на „Дунарит” АД взе решение и погаси изцяло и предсрочно задължението си към "Държавна консолидационна компания" ЕАД със собствени средства от търговска дейност в размер на около 50 млн. лева", гласят точните думи.

В средата на цялата каша изпъква един от големите дългове на "Дунарит" - този към текстилната фирма "Е. Миролио", на италианеца Едуардо Миролио, който се занимаваше и с винопроизводство у нас. Припомняме, че през 2015 година Миролио пострада тежко в катастрофа до Карнобат, при която загинаха две жени. Според свидетелски показания колата, в която се е возил Миролио, е поднесла.

Съдбата на дълга на "Дунарит" към фирма "Е. Миролио" е следната - заводът е трябвало да купи влогове на фирмата на италианеца в КТБ, а с тези влогове "Дунарит" прихваща свои кредити към фалиралата банка и така няма да ѝ е длъжник. Синдиците на КТБ обаче атакуваха прихващанията. Дългът на "Дунарит" към "Е. Миролио" минава през КТБ и отива в Държавната консолидационна компания (ДКК). Така КТБ взема 47 млн. лева от ДКК, но трябва да прехвърли свои нереализирани на търг активи на фирма "Дипи", която е една от компаниите по веригата от прихващания (цесии) и на която офшорката "Виафот Лимитид", свързвана с Делян Пеевски, прехвърли вземането си от "Дунарит" през юли тази година.

Със сигурност тепърва ще има интересни неща около "Дунарит", най-малкото защото върху акциите на предприятието има запор от КОНПИ и от НАП. Припомняме, че Русенският окръжен съд спря прехвърлянето на 91% от акциите на "Дунарит" от фирма "Кемира", свързвана с Цветан Василев, на оръжейната фирма ЕМКО, която има временно отнет лиценз.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес