Със силно критична позиция по отношение на проектобюджета за 2018 година, предложен от Министерството на финансите, излязоха три десни извънпарламентарни партии – ДСБ, „Да, България“ и ДЕОС. Впечатление в общата декларация прави липсата на „Зелените“ и на БЗНС.
Според подписалите позицията, проектобюджетът има за основна линия „пълен отказ от реформи“. Разпределят се повече пари, но без всякаква връзка с резултати и подобряване на живота на хората, е заключението на десните.
Като пример за липсата на устойчива реформа, която да предотврати наливането на пари в бездънна каца, са посочени здравеопазването и образованието, където качеството на услугите не се подобрява, а там реално отиват 1 млрд. лева. „В пенсионното осигуряване, вместо да се разширява капиталовият стълб се разширява разходопокривният. Вече дори не се говори за реформа в МВР и диференциране на заплащането според реално свършената работа. Увеличаването на заплатите на учителите е правилна мярка, но следва да се обвърже с постигнатите резултати и знания от учениците“, казват десните.
Освен това ДСБ, „Да, България“ и ДЕОС са сигурни, че заложените приходи в проектобюджета са „силно подценени“, за да може да има голям буфер и в края на годината той да се харчи популистки. Увеличават се и данъците, и осигуровките, но пенсиите не се увеличават достатъчно, твърдят десните.
Дребният и средният бизнес – изоставени
„Най-добър пример за вниманието към големите за сметка на малките е, че три години не стигнаха на Министерство на финансите, за да монтира уреди за контрол и за данъчни цели на големите производители на цигари и алкохол. И три мандата не стигат, за да бъде намалена дискриминационната ставка ДОД за най-дребния бизнес - едноличните търговци ,от 15% на общото ниво от 10%“, посочват десните.
„Изключително обезпокоителна тенденция са намаляващите преки чуждестранни инвестиции в България. Растежът на БВП се дължи най-вече на нарастване на потреблението. Явно България продължава да бъде считана като рисково място за инвестиране“, заявяват десните. Те казват и, че държавната власт върху парите за общините е твърде голяма.
Положително е, че в бюджета са предвидени 215 млн. лева за газовата връзка с Гърция, но остават съмненията, че проектът нарочно се бави, за да продължи сериозната зависимост на България от един доставчик, гласи друга от оценките.
"Не вярваме, че ГЕРБ и “патриотите” ще се съобразят с разумни препоръки - те явно са се самозабравили. Но сме длъжни да се обърнем с един последен призив: Харчете резултатите от чуждия труд за реформи, а не за кражби. Натрупаното в силни за икономиката години трябва да е в полза на следващите поколения, а не на партиите ви на следващите избори", завършват десните.