Гроздоберната кампания 2019 протича нормално и съгласно прогнозите за страната. Времето беше благосклонно към гроздопроизводителите и независимо от нанесените на места поражения от майските бури и градушки и липсата на дъждове в следващите месеци, се очаква добра реколта. Това заявява министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в отговор на депутатски въпрос за мерките, които ще предприеме Министерството на земеделието, храните и горите за защита на родното производство от грозде, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Прогнозата е добивите за цялата страна да са до 20% по-ниски от миналата година, но с по-добро качество. Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) съвместно с Министерство на земеделието, храните и горите предприеха редица мерки за безпроблемното протичане на Гроздоберна кампания 2019, уточнява Танева.
Тя информира, че инспекторите на Изпълнителната агенция по лозата и виното ежедневно са на проверки в лозовите масиви, където се извършва гроздоберът, както и в преработвателните предприятията, а в офисите на териториалните звена на ИАЛВ се сверяват площите, за които лозаро-винарските камари издават сертификати за произход на грозде.
Изпълнителната агенция по лозата и виното е изпратила писма до НАП - София, Агенция „Митници", Дирекция „Национална полиция" на МВР и ДАНС за съдействие и организиране на съвместни проверки, осигуряващи безпроблемното протичане на гроздобера. Със съдействието на Дирекция „Жандармерия" е осигурено протичане на кампанията по изкупуване на грозде на принципа „очи в очи - директно между гроздопроизводителите и винопроизводителите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
По отношение на т. нар. „внос на грозде" от Румъния, следва да се има предвид, че движението на винено грозде на територията на ЕС не се отчита като внос и не подлежи на митнически контрол. Партидите винено грозде от Румъния следва да бъдат придружени с валидни за страната на произход документи, чрез които да е проследим произходът на гроздето, както и документи по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, относими към фискалния контрол. От друга страна гроздето като продукт с висок фискален риск, е обект на фискален контрол от страна на НАП, допълва Танева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Тя посочва, че всички преработващи предприятия на територията на страната са обект на обстойни проверки по време на кампанията. При проверките не е установено изкупуване от винарските предприятия на винено грозде с произход от Румъния или от други европейски държави. На пазарите и тържищата също не е установено такова грозде. Не е регистриран и внос от трети страни (държави извън Европейския съюз).
Танева подчертава, че от началото на гроздоберния сезон Изпълнителната агенция по лозата и виното и Министерството на земеделието, храните и горите са в непрекъснат контакт с браншовите организации, с цел осигуряване на безпрепятствено, протичане на гроздобера и прибиране на реколтата.
Към момента почти в цялата страна гроздето се изкупува на приемливи цени. Изключение правят някои райони, в които винопроизводителите разполагат с по-големи количества собствена продукция от грозде. Голяма част от винопроизводителите, участват по мерките, от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор и създават собствени лозови масиви, с цел затваряне на производствения цикъл. Вследствие на това те преработват основно грозде собствено производство. Така малките гроздопрризводители нямат възможност да реализират своята продукция или са принудени да я продават на ниска цена, уточнява Танева.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Тя информира още, че към настоящия момент изкупеното от винарски предприятия винено грозде е 55 млн. кг. Предвидените за България европейски средства по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор са около 134 млн. евро за пет години, като годишният бюджет за прилагането на мерките от програмата е около 26 млн. евро. В действащата в момента програма, която обхваща периода 2019-2023 г. са включени 4 мерки, от които гроздо- и винопроизводителите в сектора могат да се възползват: Популяризиране в трети държави; Преструктуриране и конверсия на лозя; Застраховане на реколтата; Инвестиции в предприятия, допълва още Танева.