Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЧЕЗ одобри продажбата на българския си бизнес

22 февруари 2018, 18:00 часа • 7414 прочитания

Надзорният съвет на чешката енергийна група ЧЕЗ е одобрил сделката с компанията "Инерком България" ЕАД за продажбата на активите ѝ в България, съобщиха от компанията.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Цената на сделката не се посочва, но изрично се казва, че е "доста над справедливата пазарна стойност на продадените активи". Продаденият пакет активи включва седем дружества с участието на ЧЕЗ – "ЧЕЗ България", "ЧЕЗ Електро", "ЧЕЗ Разпределение", търговецът на ток "ЧЕЗ Трейд", хайтек фирмата "ЧЕЗ ИКТ", както и два ВЕИ-парка в Орешец и Бара.

Справка в Търговския регистър показва, че "Инерком България" ЕАД има уставен капитал от 50 000 лева. Фирмата е основана през септември, 2017 година т.е. няма дори половин година, откакто съществува. В борда на директорите личат имената на Гинка Върбакова и Малина Върбакова, като Гинка Върбакова се води и представител на компанията. Според "Капитал" енергийният министър Теменужка Петкова е кума на Гинка Върбакова и съпруга ѝ Славчо. Върбакова е едноличен собственик и на фирма "Инерком" ЕООД, която е създадена през 2016 година и има уставен капитал от 2016 година. Тази компания е едноличен собственик на "Инерком Груп" ЕАД, като "24 часа" твърди, че там акционер е бил фондът "Патрониус 3", където дял има бившият министър на околната среда на Чехия Павел Дробил. Дробил беше принуден да подаде оставка като министър през 2010 година след страхотен скандал заради опит да прикрие корупционни практики. Фондът обаче се оттеглил в средата на миналата година.

В съобщението на ЧЕЗ за продажбата се посочва, че четиринадесетгодишните инвестиции на групата в България са довели до обща положителна възвръщаемост. От чешката компания обаче уточняват, че продажбата няма да повлияе на заведения съдебен иск срещу България - заради липсата на условия за защита на инвестициите на ЧЕЗ.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

В началото на 2017 г. в ЧЕЗ са получени няколко индикативни оферти за активите в България от различни инвеститори, в резултат на което групата е стартирала преговори за евентуалната продажба. Най-високата оферта е предложена от "Инерком България", с която групата впоследствие започва ексклузивни преговори, пише още в съобщението.

От компанията напомнят, че международното дело, което ЧЕЗ заведе срещу България през юли 2016 г., няма да бъде повлияно от сделката и ЧЕЗ ще го продължи. ЧЕЗ подаде арбитражен иск срещу България за "стотици милиони евро", като основанието за жалбата е "невъзможност за защита на инвестициите".

Подписването на договора за продажбата ще е в следващите дни.

Припомняме, че по-рано днес (22 февруари) министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза, че ако се стигне до продажба на активите на групата у нас, за България е важно да бъдат гарантирани сигурността на доставките и качеството на услугата. Тя обаче беше категорична, че страната ни няма да купува енергийната група.

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес