Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цената на тока - от големи искания на ЕРП-тата до мълчание на КЕВР за определени разходи

04 юни 2019, 12:05 часа • 4490 прочитания

Цената на тока и топлинната енергия за бизнеса и битовите потребители би се увеличила с 50 до 60%, ако бъдат изпълнени всички изисквания на производители и доставчици на електроенергия. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов след днешното обсъждане на цената на тока за новия регулаторен период (1.07.19 – 30.06.2020).

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Иванов изрично уточни, че това не е поносима социална цена и затова КЕВР мисли за увеличение в рамките на инфлацията – 3,48%.

На днешното открито заседание всички електроразпределителни дружества обърнаха внимание изрично на разходите за енергийна ефективност, които са част от формирането на цената на тока. От ЕВН посочиха, че няма ясни критерии кои видове разходи са икономически обосновани и съответно ще бъдат признати от КЕВР и поискаха КЕВР да реши проблема. Няма и ясен механизъм за предварително набиране на средства за енергийна ефективност. Становището на ЕРП-то беше подкрепено и от ЧЕЗ, и от "Енерго-про", и дори изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев обърна внимание и заяви, че за да направиш истински енергийно ефективен един дом, разходите трябва да се плащат с десетки години.

Петър Илиев подчерта и, че за тази година крайните снабдители са повишили прогнозата си с 2,2 млн. мегаватчаса! "Не знам откъде ще вземем енергия, ако се увеличат заявките", предупреди Илиев, който не видя този проблем да е разгледан в доклада за цената на тока на работната група и КЕВР.

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Специално от ЧЕЗ Разпределение казаха и, че не са им признати разходи за инвестиции в инфраструктура в размер на 2,7 млн. лева, като това става и през тази година, след като са направени още през 2017 година, но експлоатацията на направеното е почнала през миналата година и затова миналата година КЕВР не е признала тези похарчени средства, но въпросът е защо и сега не го прави. Ако това си остане така, дружеството ще бъде ощетено с 2 години напред, подчерта представляващата ЧЕЗ Разпределение и ЧЕЗ Електро Петя Шикова.

От Работната група, съставила доклада с предложение за поскъпване на тока с почти 3,5% не коментираха темата. Вместо това критикуваха позицията на АЕЦ "Козлодуй", че не може да си изпълни заявките от НЕК и да увеличи доставките за свободния пазар, като казаха, че АЕЦ-ът е продал над 900 мегавата мощност на свободния пазар, преди КЕВР да направи изчисленията за регулирания пазар т.е. за домакинствата и бита. Преди това от "Козлодуй" се оплакаха, че са на минус с 400 мегавата през октомври и ноември миналата година заради ситуацията със заявките.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес