Какво още може да направи държавата в подкрепа на икономиката? След като АИКБ и БСК дадоха своите нови предложения, това стори и БТТП. Ето и най-важните от тях:
1. Инвентаризация на всички просрочени плащания от държавни и общински институции към бизнеса и ясна програма за издължаване в най-кратки срокове.
2. Законодателни изменения за удължаване на сроковете за деклариране и за плащане на данъци и осигуровки.
3. Всички микропредприятия, регистрирани преди 01.02.2020 г. и с доказан спад в продажбите с 20% през 2020 г. спрямо същия месец от 2019 г., в рамките на 3 месеца да бъдат освободени от плащането на социално-осигурителни вноски за техните служители, като се запазят всички права на осигурените лица, произтичащи по закон. Самоосигуряващите се лица, които имат поне 20% по-ниски доходи през 2020 г. спрямо същия месец от 2019 г., също да бъдат освободени от плащане на социално-осигурителни вноски в рамките на 3 месеца,като се запазят всички осигурителни права на самоосигуряващите се лица произтичащи по закон. От мярката да могат да се възползват само изрядните данъкоплатци.
4. Освобождаване от такса сметосъбиране и сметоизвозване и такса за обезвреждане на битови отпадъци в депа или други съоръжения за собствениците/ ползвателите на имот за обществено обслужване, които не работят.
5. Освобождаване от плащането на данък за недвижими имоти за периода от 13.03.2020 г. до отпадане на извънредното положение за всички обекти, които са с преустановена дейност със заповед на държавен орган или на работодателя.
6. Освобождаване от плащане на наеми на фирми, които са сключили договори с държавни или общински дружества и техните обекти не функционират, заради обявеното извънредно положение или функционират, но са с намален с повече от 20% оборот през 2020 г. в месец спрямо същия от 2019 г.
7. Освен предоставянето на безлихвени кредити към наетите, които са в неплатен отпуск, да се разшири мярката и към самоосигуряващите се лица, които имат доказан спад с 20% на доходите през 2020 г. спрямо същия месец от 2019 г., като за самоосигуряващите се лица сумата да бъде удвоена на 3000 лв. (спрямо 1500 лв. на наети лица)
8. НОИ да поеме и първите три дни болничен.
9. Въвеждане на нов вид платен отпуск – карантинен, който се заплаща от НОИ на база на нормираната за страната линия на бедност.
10. Национална електронна платформа/електронен адрес, в които се регистрират всички потърпевши компании и се извършва бърза комуникация с администрацията, която да отговаря в най-кратки срокове. Това включва и по-бърза електронизация на държавната администрация като цяло.
11. Бюрата по труда да посредничат за пренасрочване на съкратени служители от туристическия и ресторантьорския сектор към други сектори като хранителния, където се търси работна ръка.
12. Нова ревизия и на държавния бюджет и спиране на планирани по-маловажни разходи - например за строеж на спортни обекти.
БТПП иска и специални кредитни продукти за осигуряване на ликвидност на бизнеса, като счита, че действията на държавата през Българската банка за развитие (ББР) не са достатъчни. Става въпрос за нови инструменти за кредити на стойност между 25 000 и 125 000 евро.
Същевременно премиерът Бойко Борисов се видя със синдикалните лидери Пламен Димитров и Димитър Манолов. Написаното в прессъобщението от правителството гласи: "В хода на разговора синдикалните лидери заявиха, че мерките на правителството са работещи и дават резултат. "Продължаваме с действията за справяне със социално-икономическите последици от COVID-19. А с вашата експертна помощ съм убеден, че ще намерим най-правилните решения за българския народ", отбеляза премиерът Борисов."
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 13 април"