Бизнесът бойкотира заседанията на Националния съвет за тристранно сътридничество (НСТС), по време на който се съгласуват политиките на държавата и със синдикатите. Работата по адаптиране на законодателство и нововъведения, които да са съобразени с Европейските политики започна да куца и ето какво измисли премиерът Бойко Борисов.
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
В Министерския съвет се е провела извънредна среща при премиера Бойко Борисов, на която са присъствали "бизнесът" (в лицето на председателите на работодателските организации, включително и АИКБ, който основно протестираха срещу платения първи ден от болничния), "синдикатите", вицепремиерът Томислав Дончев и финансовият министър Владислав Горанов. Поставени са основите на съгласуването на пакет от 40 мерки и програми, които ще залегнат в тристранно споразумение. Това съобщи пред журналисти председателят на АИКБ Васил Велев, цитиран от репортер на БГНЕС. Споразумението трябва да е готово до края на януари. По думите на Велев, предложението идвало от страна "на работодатели и синдикати".
Постигнали сме договорености между работодатели и синдикати по 4 направления за реформи, които предлагаме да започнат да се извършват през следващата година: бизнес среда и икономика, енергетика, демография, образование, пазар на труда, трудова миграция и социални въпроси, обясни Велев, цитиран от Агенция "Фокус".
Сред мерките фигурира и предложения на работодателите за плащането на болничните, които предизвикаха бурен дебат в последните 2 месеца. Велев обаче уточни, че днес конкретни мерки по тази тема не са обсъждали.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
"Но по нея също имаме решимост да постигнем споразумение за комплекс от мерки, които да ограничат злоупотребите и да създадат възможност за ускоряване на икономическия растеж", посочи той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока
Още: Цената на тока за бизнеса доближава 500 лв. за мегаватчас
Сред темите, които са били дискутирани на днешната среща е била Европейската Зелена сделка, която беше обявена на 11 декември. Тя определя климатичните цели до 2050 г., за да може Европа да се превърне в първия континент, постигнал въглероден неутралитет.
"Важните теми, които още днес дискутирахме, бяха зелената сделка, която беше оповестена от Брюксел и съответно измеренията за България: необходимостта България да се включи в програмата "Въглищни региони в преход". Механизма за капацитети, който механизъм да бъде изработен, нотифициран и в него да участват централите от Маришкия басейн, включително и тези с дългосрочни договори“, посочи Велев.
Васил Велев заяви, че е коментиран и въпросът с индустриалния ток. Очакванията му са, че след като идната година енергийната ни борса се свърже с тези в Румъния и Унгария, цената на тока дори може да се понижи минимално.
Още: Ефектът на тежките американски санкции: Голям брой руски петролни танкери пуснаха котва
Още: Плашат със съд онлайн потребители заради неполучени пратки
"Това ще означава минимално изменение на цената, по-вероятно в посока нагоре, но не заради либерализацията, а заради скъпите емисии СО2, които трябва да се плащат. Но при свързване на българската енергийна система през Румъния, Унгария, с европейската, което се очаква да се случи следващата година, е възможно даже да има и движение на цената и в обратна посока, но не очакваме при 30 % либерализация, процентите да бъдат повече от 2-3 в двете посоки. За да се нотифицира механизма за търг за капацитети, необходимо условие е да има план за либерализация на пазара за бита. Това е необходимо условие, което се поставя от Брюксел. За нас необходимо условие е и прекратяване на договорите с ТЕЦ-1 и ТЕЦ-3 в Маришкия басейн, за да може те да участват в тези търгове за капацитети, съответно за да бъде плавен този преход. За да се минимизира риска от поскъпване на цената, се предлага това да не става за една година, а поетапно – от 3 до 5 години, такъв е европейският опит. Това са няколко мерки, които трябва да бъдат извършени: механизъм за търг за капацитети, прекратяване на договорите и либерализация на пазара", обясни Васил Велев.
На срещата е станало дума и за желанието на работодателите за поетапно либерализиране на пазара на електроенергия, което те определят като необходимост. Друг въпрос, който е бил поставен е недостига на човешки ресурси за бизнеса и нуждата от програма за интегриране на гражданите с български произход в трети страни.
"Също така и облекчаване на трудовата имиграция по примера на Германия", добави Велев.
И така стана още ясно, че АИКБ няма да се върне в НСТС, но ще участва в преговорите, водени от вицепремиера Томислав Дончев. Следващото заседание на формата, без присъствието на премиера, ще бъде на 6 януари.