Българският енергиен холдинг (БЕХ) и дъщерните му дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" ще обжалват решението на Европейската комисия и наложената им глоба от 77 млн. евро.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Дружествата отричат да са злоупотребили с господстващо положение на българския газов пазар и настояват решението на Европейската комисия и наложената санкция да бъдат отменени, съобщават от холдинга.
През декември Еврокомисията глоби БЕХ и дъщерните му компании с мотива, че неправомерно блокират достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България, нарушавайки антитръстовите правила на ЕС.
Сагата започна още през 2011 г., когато частната компания „Овергаз“ се оплака пред ЕК, че държавните фирми неправомерно ограничават достъпа ѝ до газовата инфраструктура и пазара на газ в България.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Проверката на Брюксел заключи, че БЕХ е използвал господстващото положение на "Булгартрансгаз", за да защити монопола на "Булгаргаз" при доставките на газ. „Булгаргаз“ се е презапасявал с капацитет по единствения газопровод за внос, транспортиращ газ през Румъния за България, за да не може той да бъде използван от потенциални конкуренти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според ЕК в периода между 2010 и 2015 г. групата БЕХ е блокирала достъпа до следната газова инфраструктура: вътрешната газопреносна мрежа на България; единственото газохранилище в България (Чирен) и единствения газопровод за внос на газ в България, който е бил изцяло резервиран от БЕХ.
Без да имат достъп до тази основна инфраструктура, за потенциалните конкуренти е било невъзможно да навлязат на българския пазар за доставки на газ на едро в България. Това е попречило на развитието на конкуренция и е осигурило почти монополно положение на "Булгаргаз", твърдят от ЕК.