Този бюджет е много по-различен от всички останали досега. Той се направи в безпрецедентна ситуация, в която всички държави акумулираха всичките си средства за борба с пандемията. Това каза пред Нова тв Кирил Ананиев, бивш здравен и настоящ финансов министърв кабинета "Борисов 3" за Бюджет 2021.
Според него всички критики по отношение на предложеното от Министрерство на финансите са неоснователни. "Това са изказвания в първите 24 часа. Всички, които се изказаха, не са имали възможност да прочетат напълно средносрочната актуализирана прогноза в Бюджет 2021, където е даден отговор на всички тези въпроси."
В такъв момент е нормално да има разхлабване на фискалната позиция. Въпросът е къде да отидат средствата. В проектобюджета за 2021 г. преследвахме три неща. Първото е да осигурим средства за борба с пандемията – над 3 млрд. лева. На второ място, ако бюджетът е предизборен, нямаше да продължим политиките, заложени в управленската програма. На трето място – така правим балансите, че след отпадане на пандемията да се върнем на онези целеви нива във фискалния бюджет. Несериозно да се говори, че бюджетът е предизборен и че се раздават пари "на калпак", заяви Ананиев.
Бюджетът е направен така, че ако ГЕРБ продължи да управлява, независимо в каква конфигурация, ще бъдат изпълнени всички заложени в бюджета мерки. Ако дойде друго правителство, също няма да има проблем да изпълни бюджета. Затова премиерът каза, че бюджетът е следизборен, а не предизборен, подчерта финансовият министър.
Здравеопазването е приоритет в Бюджет 2021
"Това е един от приоритетите на правителството за следващата година. За първи път здравеопазването ще има над 6,5 млрд. лв. ресурс, което означава увеличение с около 780 млн. лв. – това е близо 12%. Това не е просто изливане в една куха система. Вътре има конкретни приоритети и цели , които преследваме. Вътре е увеличението на заплатите на хората на първа линия, вътре са предвидени средства за дезинфектанти и всякакви предпазни средства, за телефона 112 – той е остарял като техника, ще променим философията му. Осигурени са парите за детската болница. Да не кажа, всички необходими средства за борба с пандемията са осигурени на 100%.", обясни Ананиев.
За заплатите на лекарите и медицинските сестри: "Това е един стар проблем, десетилетия, в които не е нарпавена крачка за решаването му. Бюджетът само определя финансовата рамка, а политиката по отношение на ресурсите в системата се прави от ресорния министър. Аз като станах министър на здравеопазването едно от първите неща, което направих беше да помоля образователният министър да се увеличи броя на студентите с висше медицинско образование – от 1000 на 1500. В това число и на лекари и за среден медицински персонал. Започнахме да я реализираме, надявам се след години да има отражение.", отговори Ананиев.
"Заплатите наистина са сравнително ниски в България и много по–ниски от страните в Централна Западна и Северна Европа. Това може да стане единствено и само през модела за финансиране на лечебните заведения, не може да стане през разпореждане на кабинета.", обясни още той.
"Снощи разговаряхме с д-р Маджаров и БЛС, следващата година тези пари за увеличението на заплатите в сектора ще са налични в Касата. Те не са финансисти хората, имаше неразбиране на процесите.Този ресурс, предвиден с решение на правителството, ще бъде наличен в НЗОК, така че да се достигнат основните заплати по колективния трудов договор – 900 или 950 лв за медицинска сестра според отделението, в което работи и 1150 лв. за лекарите.", обясни още Ананиев.
Ще се върнат ли 30 000 сестри с това? "Това все пак е трайна политика на правителството. Основно увеличението , както и за бюдет 2021, в здравеопазването отива за увеличение на заплатите за медицински и немедицински персонал. И вече заработвайки ги, ръководството на лечебното заведение само преценява каква да е неговата политика по доходите в това заведение.", каза той.