Обемът на търговията с юани на Московската борса достига рекордни нива и в някои дни дори превишава търговията евро – рубла. През юни обемът на сделките юан-рубла се равнява на 8.01 млрд. долара, като пред юли отчита почни двоен скок до 13.94 млрд. долара, сочи информация на Bloomberg.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Причината за засилената търговия в китайската валута са санкциите, наложени на Русия, които изолираха страната от световните борси и направиха долара и еврото „токсични“ за местните инвеститори.
Ежедневните обеми на търговията юан-рубла на Московската борса се удвояват в рамките на седмица. Към 20 юли те се равняват на 33.65 млрд. рубли , а към 27 този месец – на 70.51 млрд. рубли, става ясно от сайта на борсата. В сряда бе достигнат дневен връх за всички времена, съответстващ на 7.82 млрд. юана (1.16 млрд. долара), предава американската агенция, цитирана от руското издание на Forbes.
Това надминава дневния обем на търговията евро – рубла (58.66 млрд. рубли или 923 млн. долара), но е по-малко от търговията долар – рубла (117.74 млрд. рубли или 1.8 млрд. долара).
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Обемът на търговията на юан-рубла през юли достигна 94 млрд. юана (13.94 млрд. долара), спрямо 54 млрд. юана през юни (8.01 млрд. долара), сочат данните на Bloomberg след затварянето на Московската борса в четвъртък.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Западните санкции изолират Русия от международните пазари и това прави инвестициите в долари и евро „токсични“ за руските инвеститори.
„Не само правителството на Русия, но и частните и институционалните инвеститори, както и участници във външноикономическите дейности се стремят да избягват външни рискове. Те активно преминават към валути, различни от долара и еврото.“, казва Георгий Ваащенко, ръководещ операциите на руския фондов пазар в инвестиционната компания Freedom Finance, предава Forbes.
През юни рублата поскъпна до седемгодишен връх от 51.98 рубли за долар, което породи опасения, че по-нататъшен растеж би могъл да намали конкурентоспособността на компаниите и бюджетните приходи от износ в местна валута. Интересът към юана и по-голямото от очакваното намаление на основния лихвен процент от страна на Руската централна банка миналата седмица обаче намалиха стойността ѝ, предава Bloomberg. На 29 юли доларът на Московската борса се търгува за 62.27 рубли, а юанът – за 9.36 рубли.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии