Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на икономическото забавяне в Китай една индустрия отчита рекордни печалби

08 септември 2022, 14:13 часа • 4420 прочитания

Стратегията на Китай за пълно ограничаване на разпространението на COVID нанесе сериозен удар по местната икономика и изтри част от печалбите на публичните компании в страната. За един нишов сектор обаче всичко това представлява златен дъжд.

Дванадесет от китайските топ производители на тестове за COVID обявиха огромно увеличение както в приходите си, така и в нетните печалби за първата половина на тази година.

Andon Health, която продава COVID тестове на китайския и международен пазар, отчете внушителен ръст в нетната си печалба от 27 728% за първите шест месеца на 2022 година до 15.24 млрд. юана (2.2 млрд. долара). Това е най-голямото увеличение сред всички публични компании в Китай, предава CNN. В същото време приходите на компанията нарастват със "сромните" 3 989%.

Печалбата на компанията расте не само заради кампаниите за масово тестване в Китай, но и в резултат на огромно търсене от САЩ, където нейното дъщерно дружество iHealth Lab спечели обществена поръчка за доставка на бързи антигенни тестове.

Китайската фирма за диагностика Assure Tech отчита ръст в нетната печалба от 1 324% в резултат на силното търсене на световния пазар на COVID тестове.

Други производители на тестове записват ръст в нетните печалби от 55% до 376% за първото полугодие на тази година.

Безкрайното тестване, локдауните, налагани редовно от властите в Китай и рестрикциите по границите нанесоха сериозен удар на китайската икономика.

Как Китай оценява икономическия удар от COVID кризата в страната?

Брутният вътрешен продукт на страната нарасна с едва 0.4% през второто тримесечие, което е най-ниския темп на растеж от повече от две години насам.

Основни инвестиционни банки понижиха прогнозата си за годишния растеж на китайската икономика до около 3%, което е доста по-ниско равнище от официалната цел от 5%, заложена от правителството по-рано през тази година.

Китайските публични компании също страдат от влошените икономически условия. Над половината от всички 4 800 листнати компании в Шанхай, Шънджън и Пекин обявиха спад в нетните си печалби за първото полугодие. Резултатите са сходни с началото на 2020 година, когато повечето компании публикуваха най-лошите си финансови резултати в историята.

Кой е най-големият печеливш от газовата криза в Европа?

На фона на това фирмите за диагностика са едни от най-печелившите по време на пандемията, благодарение на огромното търсене на тестове в резултат на политиката на Пекин за пълно ограничаване на разпространението на COVID. Действията на властите включват принудителни карантини, масово задължително тестване и внезапни локдауни.

От началото на пандемията до април 2022 година, 11.5 млрд. тестове са били извършени, сочат данните на властите.

Тази цифра навярно е нараснала значително, след като анализатор от Soochow Securities изчислява, че 10.8 млрд. теста са били извършени в периода април-юни тази година.

Цената за всичко това може да се окаже сериозна тежест за държавните финанси на Китай, които вече поеха удар от срива на пазара на недвижими имоти в страната. През месец май тази година, управляващите в Пекин посочиха, че местните власти трябва да поемат разходите за редовното тестване за COVID.

Ако се има предвид, че големите китайски градове оформят 30% от населението, което се тества за COVID два пъти седмично, директните разходи за това могат да достигнат 200 млрд. юана (30.1 млрд. долара) в периода от май до края а годината, сочат прогнози на Goldman Sachs.

Сумата може да нарасне допълнително, ако останалите 70% от населението се подлага на тестване, а разходите за поддръжка на зони за тестване и центрове за карантина бъдат вкарани в сметката, посочват от инвестиционната банка.

Още: Защо Китай купува Африка?

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес