Резервите на кленов сироп в Канада, които са единствените в света, паднаха до 16-годишно минимум, което поражда въпроси относно бъдещето на любимия в цял свят естествен подсладител на фона на климатичните промени.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Резерватът, разположен в Квебек, трябва да съхранява 60 000 тона кленов сироп всяка година. През 2023 г. обаче количествата в него падат до 3 100 тона.
Експертите свързват недостига с повишение на търсенето и по-топлото време, повлияло неблагоприятното производството. Те обаче твърдят, че това няма да се отрази на наличността или цената на кленовия сироп за потребителите – поне засега.
ОЩЕ: Кленов сироп - полезен или вреден?
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Стратегическият резерв сдържа най-малкото количество кленов сироп от 2008 г.“, казва пред BBC Саймън Доре-Уле, зам.-генерален директор на Quebec Maple Syrup Producers. „Ние обаче не предвиждаме никакви проблеми с предлагането в близко бъдеще.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Оценяваната на милиарди долари в индустрия за производство на кленов сироп на Канада представлява 75% от цялото световно производство на естествения подсладител.
Снимка: Pixabay.com
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Според национални данни по-голямата част от това - около 90% - се произвежда в провинция Квебек, където преди 24 години беше създаден единственият в света стратегически резерв от кленов сироп.
По-голяма част от тези количества – около 90%, се произвеждат в провинция Квебек, където преди 24 години е създаден и единственият резерв на кленов сироп в света.
Количествата кленов сироп в националния резерв, които се съхраняват в няколко склада в Квебек, намаляват значително от 2020 г. Тогава в резерва е имало 46 700 тона от лепкавия продукт.
ОЩЕ: Емблематично сирене, любимо на французите, е застрашено от изчезване
Сега количествата в него възлизат на едва 7% от тези преди 4 години. Част от причината за това са слабите реколти през последните няколко години, казва Доре-Уле.
Производството на кленов сироп, което обикновено се осъществява между началото на март и края на април, разчита сериозно на деликатен баланс между нощни температури под нулата и дневни температури над 0°C.
Снимка: iStock
По-ниските температури помагат на кленовите дървета да абсорбират вода от почвата, докато по-високите температури през деня създават налягане, което изтласква водата до основата на дървото, което улеснява събирането на сока.
През 2021 г. и 2023 г. по-високите пролетни температури в страната доведоха до намаляване на производството на кленов сироп, което падна с 21% на годишна база през 2021 г. Този спад в производството обаче дойде след отчетени преди това две поредни рекордни години – през 2020 и 2019 г.
Поради непредсказуемостта на реколтата, колебанията в количествата кленов сироп в резерва не са нещо необичайно, казва Доре-Уле.
ОЩЕ: Пийте този сироп, успешно се бори със супербактериите
„Стратегическият резерв беше създаден, за да стабилизира предлагането, което е силно зависимо от времето, за купувачите“, казва той. „През последните 4 години резервът прави точно това.“
Заедно със слабата реколта в последните години се отчита ръст в търсенето на продукта. През 2021 г. Канада е изнесла 73 000 тона кленов сироп за 71 страни по света, което е увеличение от 19% на годишна база.
Снимка: iStock
По думите на Доре-Уле ръстът на търсенето е свързан с усилията на Квебек да популяризира канадския кленов сироп и ползите от него в други страни, предимно САЩ, Великобритания, Германия, Австралия и Япония.
На фона на намаляващите количества в резерва и нарастващото търсене, мнозина очакват да видят как ще се развие предстоящият сезон на прибиране на реколтата.
Канада преживя една от най-топлите зими в историята си. Температурите в страната през декември, януари и февруари са били най-високите, откакто започва да се води подобна статистика през 1948 г.
Въпреки това Доре-Уеле смята, че има поводи за оптимизъм. „Засега произвоството е в изобилие, а прогнозите за времето в Квебек са окуражаващи за следващите няколко седмици.“
Тъй като резервът стабилизира пазара на кленов сироп за производители и купувачи, той каза, че е важно да бъде попълнен отново, като вече се полагат усилия в тази посока.
Доре-Уле отбелязва, че попълването на резерва е „многогодишен процес“, като допълва, че изходът от настоящия сезон няма да бъде „съдноносен“ за бъдещето на най-емблематичния експортен продукт на Канада.