Ако гражданин е спечелил заради грешка във валутния курс, то банката не може да отнеме дохода от сметката на клиента. Решението е на Върховния съд на Русия в спора "Банка Тинкофф"- Иля Филимонов, съобщава в. "Комерсант".
Решението на съда
Съдът е подчертал, че сами по себе си многократните операции по обмяна на валута и получаването на доход от това не може да се счита за злоупотреба. А банката ще трябва да доказва обратното.
Още: Срив: "Газпром" е на загуба за пръв път от четвърт век
От банката обяснили, че през февруари—март 2022 г. заради "краткосрочни технически проблеми" клиенти са спечелили от "конвертиране на валута по некоректен курс". Банката, откривайки това, блокирала едностранно сметката на гражданите и си е взела получената печалба. Много от клиентите след това се обърнали към съда. Сред тях бил и господин Филимонов, който извършил 96 операции по обмен на валута.
Той е спечелил 68,8 хил. евро от валутни операции през пролетта на 2022 г. на фона на колебанията в курса на рублата след началото на военните действия в Украйна. Това е първият от десетки подобни спорове между банки и клиенти, който стигна до висша инстанция.
Преди нея съдилищата се произнасяли по споровете по различен начин. Например Филимонов е загубил делото си с аргумента, че много еднотипни операции говорят за възползване от грешка на банката. Затова той подал жалба във Върховния съд.
Висшата съдебна инстанция обаче, счита че банката не може по собствено усмотрение да ограничава и контролира паричните средства на клиента. Освен това, тя самостоятелно определя курса на чуждата валута, който е публичен.
Още: Руската централна банка запази огромната основна лихва
Затова, според съда, банката неправомерно си е върнала получените от клиента печалби.
Делото е върнато за ново разглеждане в Апелативния съд.
Според юристи, това решение ще има голямо влияние върху съдебната практика, като ще мотивира гражданите активно да се възползват от грешки на банките, а те от своя страна да променят правилата за предоставяне на услуги.