„Тенденцията за насилие над деца и възрастни, за съжаление върви във възходяща посока. В същото време, не достигат защитените жилища, в които жертвите на насилие могат да бъдат приютени. Тези места се финансират от държавата. Това е една от причините поради която не сме доволни, че беше отхвърлена Истанбулската конвенция. Тя щеше да подпомогне, чрез отпускането на пари от държавата, за изграждането на повече защитени жилища за жертви на насилие“, каза за Actualno.com Валентина Станкова, директор на Центъра за рехабилитация и социална интеграция на лица пострадали от домашно насилие в Бургас.
Още: Община Бургас иска терени за изграждане на обхода на "Меден рудник"
Още: Ремонтират Центъра за психично здраве в Бургас с пари от ПВУ
Местата в които пострадалите могат да бъдат настанени са две. Едното е в Бургас, а другото в Средец. От съображения за сигурност, не се споменава точното им местонахождение и не е прието да се показват снимки с лицата на жертвите на различните видове посегателства.
Валентина Станкова сподели още, че в много случаи, дори жертвата да е от региона на Бургас се изпраща на друго място, за да е по-спокойна, че няма да бъде открита от своя насилник.
„Бургас е облагодетелстван град в тази насока, защото тук все пак има защитени жилища. В отделни райони на страната и големи областни градове, все още не са изградени такива центрове, въпреки голямата необходимост от това“.
Още: Пожар в склад в Бургас: Една жена е обгазена (ВИДЕО)
Още: Община Бургас с готов ПУП за пустеещите терени на НКЖИ
Центърът в Бургас разполага с осем легла, а този в Средец, който е само за деца има десет места за настаняване. Сега те са пълни, а за съжаление е така през цялата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Бургас предприема мерки за обезопасяването на рушаща се сграда
Още: Изградиха нова улица в бургаския квартал "Меден рудник"
Извън проблемите с финансирането, изграждането на нови защитени жилища, все пак има начини по които обществото да помогне на жертвите. Те ще станат по-смели, когато обществото покаже, че ги забелязва и е на тяхна страна, че приема техния проблем, казва Валентина Станкова и добавя: “Проблемът трудно може да се реши, защото насилие винаги ще има. Въпросът е да се работи повече с хората, за да могат да разпознават насилието и да сезират органите на реда, когато видят такива случаи. Да имат чувствителност към този проблем, не само когато касае тях. Да забравим максимата, че това което се случва при съседите не ни засяга.
Добре е всички ние като общество, да дадем гласност на това и да покажем, че не желаем да живеем по този начин. Не желаем да има хора, които да бъдат насилвани. Превенцията е много важна“.
Най-много са жертвите на емоционално и физическо насилие, обобщава Валентина Станкова. Родителите не трябва да забравят, че комуникацията с децата е много важна и ако тя се прекъсне, обикновено се стига до насилие.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Бургас почете Георги Калоянчев