Няма опасност за туристите и риск от екокатастрофа заради разливите на мазут край Созопол, стана ясно на брифинг в Бургас, на който присъстваха министрите на транспорта и на околната среда Ивайло Московски и Нено Димов.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Потъналият преди 97 години край Созопол кораб „Мопанг“ продължава да изпуска мазутни фракции, което започна още в петък вечерта. Това се е случвало и преди, но в по-малки количества. Предполага се, че заради силното вълнение, бурното море е разклатило ръждясващия на дъното съд и компрометираните му резервоари са поддали, заяви Московски.
„Всички към момента трябва да бъдат спокойни, тъй като разливът е ограден. Днес ще бъде пуснат и дрон, за да огледа мястото на замърсяването, освен това катерът на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ е непрекъснато на разположение. Огражденията са с технология, която не позволява разпространение на разлива", заяви още транспортният министър, цитиран от пресцентъра на ведомството си.
Според него трябва да се вземат мерки мазутът в стария подводен съд да бъде източен. „Имаме на разположение кораб на Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), който ще бъде използван да събере това, което е изтекло от резервоарите. Още днес ще има преговори с две компании на територията на България, които имат оборудване и биха могли да предложат варианти за източване на мазута в плавателния съд“, допълни той.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Колегата му Нено Димов потвърди, че замърсяването с мазут не представлява никаква опасност за туристическия сезон. Взетите проби от ИА „Морска администрация“ са изпратени в лаборатория, за да бъде направен анализ на веществото. Около 5-7 дни е технологичното време за получаване на резултатите. Димов добави, че се проверяват извънредно плажовете. Концесионерите са инструктирани за извършат почистване, ако установят наличие на замърсяване. Ще продължи регулярното взимане на проби.
Мазутът, който изтича, е на фракции с формата на човешки юмрук, с мазен филм около тях. Той също попада в загражденията и няма как да стигне до морския бряг, стана още ясно от думите му.