Т.нар. подпорна стена на Алепу може да бъде изградена. Това обяви в свое решение Върховният административен съд (ВАС). Решението обаче не е окончателно - може да бъде обжалвано в срок от 14 дни. То вече е било обжалвано в срок от регионалното министерство, като първото съдебно заседание пред петчленния състав е насрочено за ноември.
Решението на ВАС по същество
С решението си ВАС задължава министъра на регионалното развитие да се произнесе отново по преписка, с която служебният регионален министър Иван Шишков отказва да подпише разрешение за ползване на обекта. Този отказ е от февруари, 2023 година.
Сега обаче съдът се произнася, че този отказ е незаконен. Мотивите: "За да бъде квалифициран един строеж като незаконен не е достатъчно разрешението за строеж за него да е обявено за нищожно, а е необходимо да бъде проведено административно производство по чл. 225 ЗУТ, да бъде издадена заповед за премахването му и същата да е влязла в законна сила. Към настоящия момент нито едно от посочените условия не е налице, поради което административния орган е постановил незаконосъобразен административен акт. (...) С оглед обстоятелството, че министърът на регионалното развитие и благоустройството основава отказа си единствено на твърдението, че Разрешение за ползване № СТ-05-118/ 13.02.2020 г. е нищожен индивидуален административен акт, настоящата инстанция следва да посочи, че няма данни Разрешение за ползване № СТ-05-118/ 13.02.2020 г. издадено от началника на ДНСК да е обжалвано, поради което същото е влязло в законна сила и обвързва всички правни субекти, в това число и министърът на регионалното развитие и благоустройството".
Освен това, регионалното министерство ще трябва да плати и адвокатския хонорар от близо 4700 лв., платен от жалбоподателя по делото "Бриз 2000" ЕООД, собственик на имотите до плажа, върху които е предвидено строителство в свлачищни райони на курортен комплекс "Алепу - Бриз вилидж".
Председател на тричленния съдебен състав и докладчик по делото е бил бившият председател (2010 - 2017 г.) на ВАС Георги Колев. Пълното съдебно решение - ТУК!
Борислав Сандов: Подпорната стена на плаж „Алепу” може да не бъде съборена
Казусът "Алепу"
Сградата на плажа "Алепу" стана известна с това, че външният вид на строежа се разминава с това, което се твърди по документи. Разрешителното е издадено за подпорна стена, която да укрепи крайбрежието, но на практика се вижда четириетажна постройка с видимо обособени помещения за бъдещи стаи. Съответно, моментално се наложи мнението, че това е основа за строеж на хотел, а не подпорна стена.
ОЩЕ: ДНСК обясни на инвеститора на Алепу кога ще почне да бута строежа му