Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Надраскаха надгробни плочи в двора на Археологическия музей в Бургас

19 март 2019, 12:48 часа • 3412 прочитания

Посегателството върху историческото наследства изненада неприятно бургазлии. Надгробните плочи, който се намират в двора на Археологическия музей бяха надраскани и осквернени.

Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор

Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас

Actualno.com потърси за коментар Мирослав Класнаков – главен уредник на Археологическата експозиция, археолог, научен сътрудник по праистория, за да коментира посегателството.

“Това е станало преди дни, дори не знаем точната дата, но е факт. Това е долмен - надгробен паметник от ранно желязната епоха. Общата му датировка е 12 – 16 век, пренесен е от село Белеврен и е експониран тук. Долмените са големи каменни блокове с плоска форма, които се оформят като гробна камера. Но и вътре долменът редовно е пълен с изхвърлени боклуци – кутии от бири, чашки от кафе, кой каквото е решил да изхвърля. В двора на музея има експонирани надгробни паметници от различни места в бургаски регион. Там е плочата на фамилия Бимбаловци от село Факия, която преди време пък бяха нашарили и изрисували с пастелни бои. В 21 век да се правят такива поразии, това е недопустимо. Органите на реда са уведомени и много се надяваме да бъдат поставени камери за наблюдение. Извършителите най-вероятно ще бъдат установени“, каза Мирослав Класнаков.

Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града

Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци

Интересен е фактът, че повреденият долмен е характерна за региона погребална структура. Той е знаков за района около Бургас. Характерна е за Странджа планина, има малко такива паметни знаци и в Сакар, но не и в други части на България. От тази гледна точка долмените са интересен културен знак за региона.

Паметниците на Бимбаловци са от 18 век, но те са известен род, а няколко от плочите са записани в Националния музеен фонд, което ги прави още по-ценни. „Показваме ги, за да ги видят хората от града, туристите и всички, които се интересуват от историята и културното наследство на бургаски регион, а се стига до този момент - да ги гледаме нашарени“, казва с болка археологът Мирослав Класнаков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес