Темата за бъдещето на бившето военно летище в село Равнец, стана актуална в Бургас през последните седмици. Повод за това са различните предложения от кандидат-кметове и други обществени личности за бъдещето на нефункциониращата от години писта.
С плакати "Летището - за полети, стадионът е за спорт", "Да спасим летището в Равнец", "Не отнемайте шансовете за Равнец", жители на селото се обявиха за запазване статута на пистите в бившата авиобаза. Главният архитект на Бургас Веселина Илиева поясни, че теренът е предоставен от Министерството на отбраната за изграждане на нова индустриална зона.
След дебати, на последната общинска сесия кметът Димитър Николов оттегли докладната си, в която предлагаше там да бъде изградена нова индустриална зона. Според него, през това време работната група от експерти ще може да изготви общо решение.
Actualno.com разговаря с авиационния експерт и председател на УС на Българо-италиански център Да Винчи Иво Барзов. "Бих искал да използвам призива на кмета Димитър Николов и да споделя идеи за бъдещето развитие на част от запазената инфраструктура на бившето военно летище в Равнец.
Подобна идея реализираме и ние от център "Да Винчи" във връзка с желанието за лицензиране на водна летателна площадка на някое от бургаските езера. Поканихме Чезаре Бай, в качеството му на ръководител на консултантски екип от аероклуб Комо в Италия да направи предварителна оценка. Идеята за лицензиране на водна летателна площадка на някое от бургаските езера е свързана със създаването на аероклуб в Бургас".
Според Иво Барзов подобен модел може да се приложи за съживяване на бившето летище в село Равнец. Той предлага 800 метра от съществуващата писта да бъде лицензирана като летателна площадка и да бъде използвана за развитието на бургаски аероклуб, който да дава възможност за летателна практика.
"От една страна имаме едно прекрасно международно летище Бургас, в ПЗ "Север", "Индустриален и логистичен парк Бургас" АД се завършва предприятието за ремонт на самолетни турбини с научно звено към него, а в Професионалната гимназия по механо-електротехника и електроника от тази година стартира обучението на ученици по специалност "Ремонт на летателни апарати". Създаването на аероклуб чудесно се вписва в тази картина", казва експертът.
В бъдеще това може да бъде предпоставка в Индустриална зона "Равнец" да се изгради предприятие за сглобяване на леки въздухоплавателни средства, както и безпилотни летателни апарати тип дронове.
"Както вече съм коментирал, съществуването на аероклуб е важно, защото следва де се разглежда и като част от визията за Бургас като авиационен център", смята Иво Барзов.
Така двете идеи - лицензирането на водна летателна площадка и създаването на аероклуб в Бургас се свързват и могат да превърна община Бургас в още по-атрактивно туристическо място.