Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Абсурд - не можело да екстрадираме български граничари в Турция, но им търсим турски адвокати

19 октомври 2018, 13:44 часа • 3426 прочитания

Няма постановен съдебен акт от Военния съд в Сливен за случая с четиримата български граничари от 2008 година. Това е нещо много важно, коментира правосъдният министър Цецка Цачева по време на днешния парламентарен контрол, като уточни, че и съдът в Страсбург не е приел жалба на семейството на убит турски рибар т.е. и от ЕСПЧ няма съдебен акт. Имало обаче и друг международен акт – двустранно споразумение за правна помощ с Турция и точно по него България има ангажименти.

Още: Проекти на община Бургас отличени за иновации и добри практики в публичния сектор

Още: Дядо Коледа ще раздава подаръци на животните в зоопарк Бургас

Припомняме, че случаят е още от 2008 година. Тогава граничният полицай Михаил Цонков застрелва турски рибар-бракониер, след като рибарят и колегите му биват засечени да ловуват незаконно калкан и оказват съпротива при опит на нашите граничари да бъдат задържани.

В България никога не е стартирано съдебно производство, за разлика от Турция, посочи Цачева в отговор на въпрос по време на парламентарния контрол. Не можем да се месим в действията на съда в Лозенград, но считаме, че е изключително важно да се осигури защитата на нашите сънародници, заяви правосъдният министър. Затова е имало среща на ниво "консули", на която е постигнато съгласие да се представи списък с адвокатски кантори в Турция, защото български адвокати не можело да работят на турска територия, и граничарите ни да си изберат турски правни защитници, като държавата да осигури пари. Същевременно Цачева обяви, че не било възможно българите да бъдат екстрадирани, но не можело и да спрем делото в Турция.

Задалият въпроса за положението с граничарите депутат Николай Тишев призова по случая да има дипломатически натиск и посочи като пример случая с американския пастор Андрю Брънсън, който Турция задържа и съдеше за тероризъм, но в крайна сметка Анкара го освободи, след като САЩ наложи санкции и спря изпълнението на сделка за продажба на F-35 на Турция.

Още: Община Бургас предлага конкурс за идеен проект за дупката центъра на града

Още: С коледен базар ученици от Бургас помагат на възрастни и на сираци

Предисторията

На 17 април 2008 година при сблъсък с турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница, Михаил Цонков произвежда неволно изстрел от служебното си оръжие и ранява смъртоносно турски рибар - това е твърдението на българския граничар. Ситуацията се разиграва в българска акватория, а на смяна с Цонков са Живко Петков, Николай Костов и Николай Петков. Тогава турските рибари плуват с малка жълта гемия и не се подчиняват на заповедта, произнесена на три езика от българските граничари. В архивите пише, че бракониерите опитали да потопят патрулния катер, като го надупчили с канджи. Последвал ръкопашен бой.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес