57.6% от анкетираните в бизнес проучване на Националният статистически институт (НСИ) предприятия посочват, че през април са имали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги, в сравнение с март. 32.1% са посочили, че не е имало промяна в приходите от продажби, а за 9.2% е имало увеличение, предаде БГНЕС.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Данните са от проведено за втори път от НСИ кратко бизнес изследване сред нефинансовите предприятия. Целта на извършеното през м. май проучване, е да предоставя на обществото информация за ефекта на извънредното положение, свързано с COVID-19, върху най-засегнатите сектори на икономиката в страната.
Разпределението по икономически дейности показва, че 67.9% от предприятията в секторите „Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности“ са изпитали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги. За индустрията този процент е 55.8%, за строителството - 43.2%, а за дейностите „Търговия, транспорт и ресторантьорство“ - съответно 67.3%.
По отношение на наетия персонал 36.8% от нефинансовите предприятия са предприели стъпки за ползване на „платен отпуск“, следват „неплатен отпуск“ - 26.9%, и „дистанционна форма на работа“ - 26.5%. Освобождаване или съкращаване на наети лица са предприели 18.5% от участвалите в анкетата предприятия.
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
За следващия месец 90.0% от анкетираните нефинансови предприятия прогнозират, че ще продължат настоящата си дейност, 6.8%, че ще преустановят временно дейността си, а 1.6%, че ще прекратят дейността си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Енергийният министър разкри как Франция се е спасила от масово спиране на тока
Още: Пълен обрат с цената на петрола заради търговската война