Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев призна, че не всички училища има психолози, но МОН е решено да се справи с проблема и за следващата година ведомството предвижда 7 - 8 млн. лв. за уличищни психолози.
Още: Неработещите университети да се закриват: Ново предложение
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
"Нямаме във всички училища психолози. В момента около 110 психолози и педагогически съветници са назначени в училища – предимно в училища с над 500 деца. Нашето намерение е постепенно да ги разширяваме и да предоставяме допълнителни средства на училищата, като за следващата година сме предвидили такива", обясни Вълчев по време на конференцията „Партньорство училище – родители. Добри практики и решения”.
Вълчев коментира и заплатите на училищните психолози и педагогически съветници, подчертавайки, че от следващата година ще бъдат осигурени между 7 и 8 млн. лева, като допълнително ще бъдат назначени 500 такива кадри. "И в момента училища назначават такива специалисти, но за сметка на делегирания им бюджет", уточни той, цитиран от Фокус.
„Надяваме се с тези допълнителни средства повече училища да имат психолози и педагогически съветници, но може би за най-малките училища няма да бъдат достатъчни”, каза още Вълчев. Той допълни, че по-малките населени места ще могат при съответната организация да споделят един такъв специалист поради недостатъчни средства по тази линия. Все още се работи по този механизъм. „Догодина най-вероятно всички училища с над 400 деца ще имат поне един психолог и педагогически съветник. В някои училища има по два или повече такива специалисти, но това е в най-големите училища”, обясни Красимир Въчев.
Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър
Още: Оценките от матурите: Съдът наложи забрана, чака се развитие