На последното за седмицата пленарно заседание депутатите ще гласуват окончателните промени за Закона за политическите партии, с които се затягат правилата за изчисляването и отпускането на партийните субсидии, предаде БГНЕС.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Законопроектът е внесен от Министерски съвет, а с него цели въвеждането на стриктна уредба за формирането, изчислението и изплащането на държавната субсидия за политическите партии и коалиции. Повод за законодателната инициатива стана журналистическо разследване на "Шоуто на Слави", в което има информация за допуснати нарушения при определяне на партийната субсидия за 2018 г. От показаните там документи е видно, че вместо 11 лева на действителен глас, каквато е заложената в държавния бюджет партийна субсидия, няколко партии са получили 13,23 лв. Освен парламентарно представените ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“, от по-високата субсидия са се възползвали и партиите, които не са влезли в Народното събрание, но са преминали границата от 1% на последните парламентарни избори.
След проверката на Върховна административна прокуратура стана ясно, че на петте политически партии и коалиции /ГЕРБ, БСП за България, Обединени патриоти, ДПС и ВОЛЯ/ неправилно са изплатени суми, значително надвишаващи полагащата се субсидия от 11 лв. за един действителен глас, в нарушение на Закона за политическите партии.
С промените се предвижда още преизчисление на годишната субсидия за периода от 26 май 2016 г. до влизането на закона в сила, а намалението да бъде за сметка на следващи траншове. При липса на такива обаче, разликата ще трябва да бъде възстановена от съответната партия до края на 2020 година, като за забавата ще бъде начислявана лихва.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Парламентарен контрол
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
Работата на депутатите ще продължи с парламентарен контрол. Трима министри от кабинета ще отговарят пред народните представители.
Първи на трибуната ще се качи министърът на правосъдието Данаил Кирилов, който ще отговаря само на един депутатски въпрос, свързан с напредъка на България по Механизма за сътрудничество и проверка.
Веднага след него ще отговаря министърът на вътрешните работи Младен Маринов. Инцидентът с пострадалите деца при полицейска демонстрация в Силистра и зачестилите нападения с хладни оръжия от непълнолетни – с това са свързани въпросите, адресирани до него.
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
Последен пред депутатите излиза Красимир Вълчев, министър на образованието и науката. Той ще трябва да разясни как върви партньорството между университетите и отделни региони, какви са резултатите от национално външно оценяване на четвърти клас на територията на област Шумен, както и какво е постигнато по Национална програма „Работа на полицията в училищата“.