Салман Рушди се появява рядко пред публика, откакто беше намушкан с нож и нападнат на литературно събитие миналата година, но на 14 ноември получи наградата на Центъра "Вацлав Хавел" в Ню Йорк.
Това е един от малкото случаи, в които Рушди говори лично на събитие, откакто беше хоспитализиран, а изненадващото му присъствие не беше оповестено до последните минути поради опасения за сигурността му. Полицейското управление на Ню Йорк беше разположило внушителни свои части на мястото на събитието. Салман Рушди получи наградата за мир на германската книжна индустрия по време на церемония във Франкфурт, Германия, по-рано този месец.
Рушди присъства на церемонията в Bohemian National Hall в Горен Ийст Сайд, за да приеме първата в историята на събитието награда за цялостно опазване на мира. Той я прие от Азар Нафизи, автор на книгата "Да преподаваш Лолита в Техеран". На събитието присъстваха около 150 гости - журналисти, дипломати, артисти и др.
Още: Салман Рушди: Имам лошо предчувствие за отговора на Израел срещу "Хамас"
Какво каза Салман Рушди на церемонията
Снимка: Getty Images
"Извинявам се, че ще бъда загадъчен гост", каза Рушди, появявайки се на сцената на годишната церемония "Живот в истината". "Изобщо не се чувствам мистериозен. Просто животът ми стана малко по-прост". Той получи бурни овации от публиката.
Говорейки на сцената за личните си взаимоотношения с Вацлав Хавел, бившия президент на Чешката република, който беше почетен на събитието, Рушди каза: "Хавел беше забележителна личност, защото можеше да бъде едновременно артист и политически активист, а тези неща невинаги са лесни за съвместяване".
"Когато го срещнах в Прага, му казах: "Все още ли можете да пишете?" "Не - каза той, - мога да пиша само речи". И той съжаляваше за това, но като цяло мисля, че това беше компромис, който той беше готов да направи".
От Центъра "Вацлав Хавел" заявиха преди това в прессъобщение, че Рушди "е пример за всичко, което наградата символизира". "Неговата откровена защита на свободата на изразяване се проявява не само в художествената му литература, но и в принципните позиции, които заема в своите остри коментари и статии".
Рушди и дългогодишната опасност за живота му
Салман Рушди през 2001 г., снимка: Getty Images
Рушди е автор на повече от дузина романи, но се прочу със "Сатанински строфи" през 1988 г. Този роман е забранен в Иран като богохулен, а тогавашният върховен лидер на страната аятолах Хомейни издаде фетва, призоваваща за смъртта му, което принуди писателя да се укрие.
Тридесет и три години след издаването на фетвата 75-годишният Рушди е тежко ранен, докато се подготвя да изнесе лекция в института "Чаутаука" в Западен Ню Йорк през август 2022 г. Авторът е в болница в продължение на шест седмици и получава няколко рани, като губи зрението на едното си око.
Очаква се Салман Рушди да даде показания по делото за намушкване с нож през януари 2024 г., пише БГНЕС.
Още: Салман Рушди разказва в мемоари как е оцелял след покушението срещу него (ВИДЕО)