Кои са основните характеристики на класическите епохи и литературни направления от древността до днес? Кои са знаковите автори и произведения, задължителни за всеки четящ човек? Кои са доминиращите теми и проблеми? Какви са различията в развитието на българската литература и на европейската?
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Отговорите на тези въпроси търси в книгата си „Животът на класиката” литературният критик и изследовател Пламен Тотев. Изследването хвърля светлина върху историческото развитие на античната, европейската и българската литература, като дава ориентири – кой кой е и къде е в литературноисторическия процес, кои са закономерностите в развитието на големите световни литератури и с какво е по-различен пътят на българската литература през вековете.
Освен информация за основните литературни епохи и направления от Античността и Ренесанса до модернизма, книгата включва и анализи на класически произведения като „Илиада” на Омир, „Едип цар” на Софокъл, „Подвизите на Александър” на Калистен, „Робинзон Крузо” на Д. Дефо, „Граф Монте Кристо” на Ал. Дюма, „Шагренова кожа”, „Дядо Горио”, „Изгубени илюзии” и „Величие и падение на куртизанките” на О. дьо Балзак, „Червено и черно” на Стендал, „Ругон-Макарови” на Е. Зола, „Бел ами” на Ги дьо Мопасан, „Големите надежди” на Дикенс, „Панаир на суетата” на У. М. Текери, „Престъпление и наказание” на Достоевски, фолклорните юнашки песни за Момчил и Крали Марко, българската възрожденска поема и лирика, повестите на Каравелов, поезията на Ботев, лириката и прозата на Вазов („Епопея на забравените”, „Немили-недраги”, „Под игото”, „Чичовци”…), творчеството на Алеко Константинов, поезията на Пенчо Славейков, Кирил Христов и Емануил Попдимитров…
Написана достъпно и увлекателно, книгата допринася за популяризирането на достиженията на световната литературна класика сред широк кръг читатели.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Изданието е спечелило конкурс на Министерство на културата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Пламен Тотев е литературен критик и изследовател. Завършил е българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Специализирал e историческа поетика на българската литература. Публикува множество литературнокритически и литературноисторически статии, рецензии за книги, статии по проблемите на литературата, книгоиздаването и културата в десетки издания, като „Литературна мисъл“, „Език и литература”, „Пламък“, „Септември“, „Пулс“, „Литературен фронт“, „Литературен форум“, „Литературен вестник“, „Родна реч“, „АБВ”, „Словото днес“, „24 часа“, „Новинар”, „Стандарт”, „Труд”, „Монитор”, „Седмичен труд”, „168 часа” и др.
Автор е на книгите с литературни изследвания „За място на върха” („Петекстон” и „Обектив”, 1994) и „Българският блян по епопея” („Хермес”, 1995), както и на 20 учебни помагала по български език и литература. Автор е на стиховете на популярни песни в изпълнение на дует „Шик”, Петя Буюклиева и др. Носител е на наградите „Боян Пенев” за литературна критика и на вестник „АБВ”. „Животът на класиката” е най-новата му книга.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан