„Румънски народни приказки“ е обемен том, който ще забавлява цялото семейство
Още: "Открадна личната ми история": Съдят носителя на награда "Гонкур" за 2024 г.
Още: Създадоха награда за литературен превод на името на Виктор Пасков
Ако французите имат Шарл Перо, немците – Братя Грим, а датчаните – Андерсен, много поколения румънски деца израстват с приказките на Петре Испиреску, още повече че те са не по-малко интересни и вълнуващи от творбите на прочутите му събратя по перо. Сега тези „Румънски народни приказки“ излизат за пръв път у нас, в превод на Дарина Фелонова и издание на „Изида“. Илюстрациите са дело на Светлана Стоянова.
Приказките са изключително увлекателни и ще пленят едновременно деца и родители, млади и стари. На страниците на книгата оживяват царе и царици, принцове и принцеси, смели юнаци, чудно хубави самодиви, змейове и змеици, многоглави лами, вещици, омагьосани животни и всякакви други чудати и незабравими герои. Ще се потопите в този магичен свят, където доброто винаги побеждава злото, истинската сила се крие в смелото и чисто сърце, а най-голямото богатство е любовта. Ще се запознаете с най-популярните герои от румънския фолклор – Момък Хубавец, Златокосата Иляна, Горската майка и др. Но най-вече ще се докоснете до един неизчерпаем извор на житейска мъдрост и на вечни човешки ценности.
Петре Испиреску (1830-1887) е румънски фолклорист, писател, редактор и печатар. Той се ражда в Букурещ, в квартал „Пескъриавеке“, където баща му Георге Испиреску държи малка бръснарница. Майка му Елена Испиреску има трансилвански произход и според мълвата е била невиждана разказвачка на приказки. Испиреску израства, слушайки народните умотворения, разказвани от майка му, от клиентите на баща му и неговите помощници.
Още: Ана Андреу Бакеро представя романа си "Принцесата от Бухенвалд" в клуб "Перото"
Още: След скандала с Нийл Геймън: Съпругата на писателя отговори на обвиненията
Младият Испиреску първоначално посещава църковни училища, сред които са „Олтени“ и „Удрикани“, на дванайсет години започва да изучава псалтикия (църковно пеене) с учителя по музика ДжорджеВойкулеску в църквата „ДомницаБълаша“. Родителите му искат той да стане свещеник, но Испиреску има други стремления. Воден от желанието да разшири познанията си, както и поради финансови затруднения, той следва примера на много други литератори и започва да се занимава с печатарство. На четиринайсетгодишна възраст става чирак в печатницата на ЗахарияКаркалеки. През 1854 г. напуска учреждението на Каркалеки и започва работа в печатницата „Копайние“. И на двете места печели доверието и уважението на покровителите си, тъй като проявява завиден ентусиазъм в работата си и приема задълженията си сериозно. През 1863 г. Испиреску е поканен от К. А. Розети да застане начело на печатницата, която публикува вестника на либералната партия – „Ромънул“. През 1864 г. Испиреску заедно с Валтер Скарлат и Фредерик Гьобл основава „Печатница на обединените работници“. През 1868 г. с други съдружници основава „Нова печатница на обединените работници“, но това сътрудничество не продължава дълго и скороИспиреску става едноличен собственик на учреждението и променя името му на „Печатница на Румънската академия“. По този начин тойизминава целия трънлив път от обикновен чирак до професионален печатар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Джулия Крауч ни представя "Най-щастливата диета на света"
Но истинската страст на Испиреску, подхранвана още от детските му години, е събирането и представянето на богатството на румънския фолклор. През 1862 г., подтикван от друг голям фолклорист – НиколаеФилимон, той публикува първите шест приказки, които е събрал, в „Църанулромън“ и те получават изключително топъл прием. Сред тези приказки е и „Младост без старост, живот без смърт“, която се превръща в една от най-популярните и значими фолклорни творби и по-късно е превърната в много популярен филм (през 1968 г.). През 1872 г. Испиреску издава сборник, озаглавен „Румънски народни приказки“, с хвалебствен предговор от Богдан ПетричейкуХашдеу. В изданието са включени осемнайсет приказки, много гатанки и поговорки. Тази книга се радва на положителен прием от страна на читателската аудитория, което окуражава Испиреску да продължи да се развива като фолклорист и писател. През следващите години той издава още няколко сборника с народни умотворения, като най-после през 1882 г., насърчаван от известния писател и фолклорист Василе Александри, обединява всички приказки, събирани през годините, в пълното издание „Румънски народни приказки“. Василе Александри не скъпи похвали за това издание и го определя като „безценен том, който трябва да се намира във всеки дом“. А самият Испиреску затвърждава славата си на „цар на приказките“, нареждайки се до такива големи имена като Шарл Перо и Братя Грим.