Наброяващ над 9 милиона души в Югозападен Китай, народът мяо има и над 2 милиона емигранти по целия свят. Неговото минало може да се проследи до над 4000 години назад. Китайската дума „мяо“ не е тази, с която те самите наричат себе си – хмонг. В този планински регион живеят многобройни техни кланове, всеки, от които със свои характерни особености, диалекти и имена. Всички те обаче споделят обща култура и корени. Мяо са известни с прекрасните си предмети на изкуството и занаятите, особено платовете, като и впечатляващите фестивали и празници, изпълнени с песни и танци.
Още: Лесно ли е "Да влезеш в друга кожа" - Маркос Хиралт Торенте разказва за любов и болка
Още: Не пропускайте: "Колибата" - роман за безграничието на човешката жестокост
Дългорогите мяо
Един клан от тази група се нарича Дългорогите мяо, които са известни с уникалните си костюми и рогати шапки. Те са от село Лонга в Югозападен Китай. Тези изумителни хора и тяхната култура стават познати на света чак след построяването на път до селото им през 1994 г. Къщите по склоновете на хълмовете често се строят на подпори, за да могат животните да живеят под тях.
Невероятен дизайн
Още: Ивинела Самуилова разгадава гатанки от небето в 21 истории за вярата
Още: "Последната домакиня" - впечатляващ трилър за мястото на жените в жестокия свят на мъжете
Народът мяо се е специализирал в техниката батик и бродерията. Момичетата се учат да работят с платове от 6–7-годишна възраст I колкото са по-сръчни, толкова по-бляскаво бъдеще ги очаква.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Подир думите" - изложба представя България на Международния панаир на детската книга в Болоня
Рогати шапки
Жените носят изумителни шапки, които се правят от косми, увити около рога, увиснали от двете страни на главите им. За да ги държат по местата им, те увиват и собствената си коса, както и ленени влакна, вълна и коса от прадедите им, в огромен кок, който фиксират с бяла лента. Дължината на шапката може да бъде до 3 метра и с тегло до 2 килограма.
Шенг
Още: Екзотика и музика: Едни по-различни акценти на 29-ия София Филм Фест
Още: Мариан Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата
Популярен музикален инструмент в културата на мяо е шенг – духов инструмент, изработен от различни по дължина бамбукови пръчки. Той може да възпроизвежда както акорди, така и отделни ноти, и се смята, че в Китай на него се свири от 3000 години.
Земеделие
Голяма част от територията, обитавана от мяо, е хълмиста или планинска, пресичана от няколко реки. Климатът е мек, с много дъжд, така че земеделието е съществена част от живота на този народ. Основната култура е ориз, допълнен с царевица, пшеница и всевъзможни плодове и зеленчуци. Мъжете се занимават главно със земеделие и лов, а жените отглеждат животните и поддържат домакинството.
Сребърни накити
Женските шапки са от особена важност в културата на мяо. Когато се роди момиче, семейството започва да спестява пари, за да му купи сребърни украшения за главата, които се носят по специални поводи. Всеки клан ползва различни по дизайн бижута, а по фестивалите жените танцуват с тях, за да демонстрират колко са заможни семействата им. В миналото цялата шапка е била от масивно сребро, но днес се ползват по-дребни детайли и украшения. Много от представителите на мяо все още спазват традиционната си религия. Те вярват, че духове във формата на дракони ги защитават и често украсяват платовете с ликовете им.