Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Легендарни произведения от Ерата на джаза

17 май 2016, 11:12 часа • 7314 прочитания

„Диамант, голям колкото хотел „Риц“ и разкази“ разкрива истинския гений на Ф. Скот Фицджералд

След огромния успех на романа „Красиви и прокълнати“ от Ф. Скот Фицджералд издателство „Ентусиаст“ публикува друг шедьовър от американския писател. „Диамант, голям колкото хотел „Риц“ и разкази“ е сборник с творби от различни периоди от творческото развитие на Скот Фицджералд, които въздействат силно и привличат вниманието на писатели и драматурзи и до днес. Луксозното издание с избрани произведения от автора на романа „Великият Гетсби“ предизвиква читателя да преоткрие гения на американския писател.

Настоящият сборник предлага на книгоманите освен изключителното произведение „Диамант, голям колкото хотел „Риц“ и няколко великолепни разказа от последните години на автора, прекарани в Холивуд – „Последна целувка“, „Видението на Джейкъб“, „Кратко пътуване към дома“, „Емоционален крах“. Разказите разкриват различни аспекти от американската история и потапят читателите в живота на героите и многообразието на тогавашната действителност.

Четейки забележителните творби на Фицджералд, читателят ще открие дълбоката връзка между автора и историческия период, в който живее и твори. Именно той е този, който пръв нарича 20-те години в САЩ „Ерата на джаза“ и описва най-ярко живота и хората през онези бурни десет години. Това е сложно и изключително динамично време, златно десетилетие на благоденствие, в центъра, на което стоят бизнесът и материалното благополучие. Време, в което младото поколение се отказва от моралните ценности и се втурва към своеобразен бунт, чиито символи са новите танци, постриганите коси на момичетата, късите поли, забранения алкохол.

Във всеки един от героите в произведенията на автора откриваме негов прототип или такъв на съпругата му Зелда. Двамата са легендарни образи, пример за това как се изживяват години на интензивен светски живот и щедро харчене на пари. Целият този период оставя трайни следи в творчеството на автора и служи като основа за редица от неговите произведения. Както сам пише Фицджералд: „Това беше трагична любов, обречена поради липса на пари...“

В своите истории Фицджералд обрисува света на богатите и привилегированите с ярки описания, пластични портрети, живи диалози и символика на сцените. Повестта „Диамант, голям колкото хотел „Риц“ не прави изключение, а още по-задълбочено разкрива истината за едни времена, изпълнени с разкош и изобилие. Тя ни отвежда в зловеща приказка, в която сляпото преследване на голямото богатство е единствената цел. Фицджералд ни пренася във фантастична земя на такъв разкош, че самото му съществуване трябва да остане ревниво пазена тайна. Шокът от огромното богатство на семейството Вашингтон не е единственото нещо, което смразява представите на читателя. Властта и богатството стигат до лудост, а безпощадността и жестокостта разкриват грозното лице на богатите, които са способни дори на убийство, за да опазят тайната за лукса, в който живеят.

Животът на Скот Фицджералд и семейството му са се превърнали отдавна в модерен трагичен мит, но неговите разкази тепърва ще заемат своето достойно място сред общопризнатите му шедьоври.

Ф. Скот Фицджералд е роден през 1896 г. в Минесота, САЩ. Започва да пише още като ученик. През 1913 г. Фицджералд постъпва в Принстънския университет, но през 1917 г. е изключен заради отсъствия и влиза в армията на САЩ. През 1919 г. Фицджералд работи за кратко в рекламна агенция в Ню Йорк. По това време е публикуван разказът му „Наивници“. За него той получава тридесет долара и с тези пари си купува чифт бели панталони. През 1920 г. се появява първият му роман „Отсам рая“ и веднага става бестселър.

През 1924 г. Фицджералд заминава да живее в Европа. През 1925 г. е публикуван шедьовърът „Великият Гетсби“, който получава отлични рецензии, но продажбите му са по-лоши от очакваното. Фицджералд постепенно започва да залита към алкохолизма. През 1926 г. „Великият Гетсби“ е поставен на театралната сцена в Ню Йорк. Същата година излиза и първата филмова версия на книгата.

Фицджералд се връща в САЩ през 1937 г. и се установява в Холивуд. Той работи над различни филмови сценарии, но завършва само един, „Трима другари“ (1938), преди да бъде уволнен заради непродуктивност. Сценарият е базиран върху едноименния роман на Ерих Мария Ремарк.

През 1939 г. Фицджералд започва роман за Холивуд, „Последният магнат“, който не успява да завърши. Умира на 21 декември 1940 г. в Холивуд в апартамента на приятелката си.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес