Изложбата представя част от книжовното наследство на Гео Милев, съхранено в Столична Библиотека. „Човека преди всичко. Духът е човека. Духът. Върховният дух. Светия Дух. Който създава нуждата от красота. Който създава нуждата от Изкуство”. Така Гео Милев-поет, преводач, литературен и театрален критик, режисьор, издател, публицист и журналист - формулира основната и вечна тема в литературата във „Възвание към българския писател”, поместено в списание „Везни“, бр. 4 от 1921 г.
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
В изложбата са представенипървите издания на двете приживе издадени стихосбирки на поета – „Жестокият пръстен” (1920) и „Иконите спят”(1922) , първото самостоятелно издание на поемата „Септемврий” 1944 под редакцията на Марко Марчевски, книги на наши и чужди писатели,издадени от издателство „Везни”, повечето в превод на Гео Милев. Изложени са и броевете на списание „Славейче” 1906 г., където са поместени първите публикациина малкия Георги Милев Касабов /Гео Милев/ рисунките „Как се рисува” и стихотворението „Зима”, както и кн.7/8 1924 г. на сп. „Пламък”, къдетоза първи път е отпечатана поемата „Септември”,течението на сп. „Везни” (1919-1922). Оригиналният подпис на Гео Милев е в преведената от него книга на Ернст Толер „Маса човек”.В изложбата е включен и том от избраните произведения на поета (1940), със съставител Мила Гео Милева,подарена на КаменЗидаров с неин автограф.
Представени са и книги от колекциите на Камен Зидаров, Ангел Тодоров, Васил Пундев, Йордан Вълчев.В документалната изложба са включени факсимилета на снимки и документи, свързани с житейската и творческа биография на поета. Показани са негови автопортрети, рисунки от ръкописните сборници „Изкуство” (1909) и илюстрациите на Макс Мецгер /немски художник, театрал и критик/ към „Антология на българската поезия”, в която са включени български поети символисти – от Пенчо Славейков до Христо Смирненски, но и П.Р. Славейков, Христо Ботев, Стоян Михайловски и Иван Вазов, за когото Гео Милев казва, че е най-великият български поет. Ще бъдат представени и нови издания с произведения на Гео Милев, както и книги, посветени на живота и творчеството му.
Изложбата ще бъде открита на 15 януари (сряда) от 11 часа в Мраморното фоайе - партер на Столична библиотека.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
Поетът Георги Константинов, носител на Националната награда за литература и изкуство „Гео Милев“ за 2007 г. ще открие изложбата .
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие