Северозападът е бил център на културно, икономическо и социално развитие от времето на древността, през тракийския, римския, българския и османския период на тези земи. Поредица от проучвания разкрива нови детайли от историята на областта.
Инициативата е на чл.-кор. проф. дин Александър Костов от Института за балканистика с Център по тракология (ИБЦТ) към БАН. През 2018 г. той създава и оглавява ИБЦТ – филиал Монтана, единственият център за изследвания в областта на хуманитаристиката и обществените науки в целия регион, за да запълни критичната липса на исторически научни данни.
На 25 юни 2024 г. в Монтана се проведе 6-тата научна конференция, на която беше представен сборникът „Българският Северозапад: просвета и култура“, който включва статии, дело на БАН, РИМ – Монтана, Държавен архив – Монтана, Исторически музей – Оряхово:
- Българският феномен „народно читалище;
- Развитие на читалищното дело в Лопушанското поречие (от средата на XIX век до 1944 г.);
- Видинското турско читалище „Шефкат“ (1896 – 1947 г.);
- Развитие и дейност на Народно читалище „Цеко Тодоров“, село Гаврил Геново през периода 1954 – 1969 г.;
- Ломският оперетен театър: първи стъпки и дейци;
- Възрожденски учители в Оряхово;
- Развитието на просветното дело в Кутловица и гр. Фердинанд 77 от Освобождението на България до 1944 г.;
- Еврейските училища в Северозападна България от Освобождението до Първата световна война;
- 90-годишният ломски кръжок „Гео Милев“ – забележителна страница в литературната история на Северозападна България;
- От „Музей на Септемврийското въстание 1923“ до Исторически музей – Михайловград. Институционални трансформации и опити за деидеологизация (1977–1991 г.);
- Характеристика и видово разнообразие на колекцията от богослужебни книги на РИМ–Монтана;
- Дарители и дарения в отдел „етнография“ на Регионален исторически музей – Монтана (2000–2022 г.);
- Създаване и развитие на музея в Оряхово;
- Д-р Петър Кърджиев – основател на Историческия музей Лом. Живот и дело;
- Кинефикация и киноразпространение в гр. Монтана през периода 1922 – 2000 г.;
- Димитър Маринов за оброците в Западна България.
Това е пето издание с научни статии под съставителството на чл.-кор. проф. дин Александър Костов, сред които са още „Българският Северозапад: минало и съвременност“ (2022), „Монтана: един модерен град на 130 години“ (2021), „Българският Северозапад: транспорт, комуникации и хора от древността до наши дни“ (2020) и „Българският Северозапад в Европа – история и култура“ (2019). Всички те могат да бъдат намерени в сградите на ИБЦТ на ул. „Московска“ 45 в София и ул. „Александър Стамболийски“ 6 в Монтана.
Поради големите си постижения в областта на историята и приноса му към развитието на културата и науката в Северозапада, проф. Костов бе удостоен с Почетния знак на Монтана. Това е поредно отличие за учения, след като последните години получи Ордена на крал Леополд (Белгия), Ordine della Stella d’Italia (Италия) и Отличителния знак за заслуги към БАН (България).